Foto: Nils Rosenkjær
Galoppauktion-header3

Auktionsloppet Magic Million återinförs – och nytt datum för åringsauktionen

13 juni 2025 13:24

Inför den svenska åringsauktionen på Bro Park i oktober 2025 står det nu klart att auktionslöpningen Magic Million återinförs – ett lopp med en total prissumma på 1 miljon kronor som rids hösten 2026. En annan nyhet är att auktionen har fått ett nytt datum.

Satsningen med Magic Million är möjlig tack vare ett samarbete mellan Svensk Galopp, Jockeyklubben och Stockholms Galoppsällskap, som tillsammans står bakom finansieringen. Syftet med löpningen, som kommer att ridas hösten 2026, är att ge uppfödare och köpare ett tydligt sportsligt mål efter auktionen.

Åringsauktionen arrangeras av Svensk Galopp i samband med Svenska Fullblodsavelsföreningen (SFAF). Nadja Bellander, sekreterare i SFAF, ser mycket positivt på nyheten.

– Jag är oerhört glad att vi får till Magic Million med hjälp av de generösa sponsorerna. Jag hoppas verkligen att det kan bli det incitament som behövs för att uppfödarna ska våga satsa.

Responsen på den svenska auktionen har varit stark:

– Vi har fått god respons och det har redan kommit in anmälningar! Det är många som är positiva och ser fram emot det här, fortsätter Nadja Bellander.

Svensk Galopp: Viktig satsning för framtiden

Årets auktion blir den första i Svensk Galopps regi, i samarbete med SFAF. Sedan Stockholms Åringsauktioner Ekonomisk Förening (SÅEF) avslutade sin verksamhet 2023 har behovet av en ny svensk åringsauktion varit tydligt.

– Vi ser det här som en viktig pusselbit i vårt arbete för att långsiktigt stärka sporten. Att kunna koppla ett attraktivt lopp till auktionen är ett konkret sätt att öka intresset både för avel och investering i unga hästar, säger Svensk Galopps vd Björn Nilsson.

– Vi ser mycket fram emot auktionen och den fortsatta utvecklingen. Det här ska bli en återkommande och självklar del av galoppåret.

Nytt datum för auktionen: 10 oktober

För att undvika krock med tävlingar på Klampenborg har Galoppauktionen fått ett nytt datum: den kommer nu att hållas fredagen den 10 oktober på Bro Park, i stället för lördagen den 11 oktober som tidigare meddelats.

Även datumet för sista dag att stryka anmäld häst utan att belastas med strykningsavgift har justerats till måndagen den 22 september. Syftet är att underlätta för säljare som överväger att anmäla till både den svenska och danska auktionen.

Vi ser också över möjligheten att inkludera äldre galopphästar, både i och ur träning, i auktionen. Mer information om detta kommer inom kort.

Vill du anmäla?

Om du inte har fått utskick med inbjudan, auktionsvillkor och anmälningsblankett, kontakta Nadja Bellander på nadja.bellander@svenskgalopp.se

Läs mer om auktionen i kalendariet
Följ
Galoppauktionen på Facebook för löpande uppdateringar

Fler nyheter, artiklar och annonser

i-64TzSTW-X2 Mutadaffeq och Niklas Lovén efter seger i Gyllene Hästen 2022 kopia
i-64TzSTW-X2 Mutadaffeq och Niklas Lovén efter seger i Gyllene Hästen 2022 kopia

Karen Kuszli, proffstränare med hindersporten som specialitet, tränar fyra hästar. Samtliga fyra startar på lördag vid den klassiska tävlingsdagen på hemmabanan Strömsholm, fast visst är det Mutadaffeq i Raumaster Svenskt Grand National som sticker ut. Läs mer

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill är tillbaka på tävlingsbanan. Minns ni när han skapade "kaos" på Bro Park en septembersöndag 2023. Han vann Stockholm Cup tillsammans med sin tränare Madeleine Smith och hela Bro var en gungande, sjungande fest. Efter det har det bara blivit tre starter, men på söndag är han alltså redo igen. Läs mer

Stockholms Stora Pris-dagen på Bro park.jpeg
Stockholms Stora Pris-dagen på Bro park.jpeg

Nu på söndag, den 15 juni, är det dags för Summer Classics – sommarens största galoppdag på Bro Park. Det blir en heldag fylld med galoppsport på högsta nivå, barnvänliga aktiviteter, god mat och skön sommarstämning. Läs mer