Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Auktionsdags idag, fredag, håller trenden i sig?

25 september 2015

Idag är det dags för Scandinavian Open Yearling Sale på York Stutteri i Danmark. Med förra helgens auktion på Täby Ryttarcenter på näthinnan så hoppas och tror man på en minst lika bra auktion.

Snittpriset på SÅEF:s auktion i lördags blev drygt 100 000 kronor per såld häst. Det var ett stort hopp upp från fjolåret där snittet låg på dryga 63 000 kronor. Idag ska 105 åringar, minus eventuella strykningar,  av blandad uppfödarstatus säljas på York Stutteri i Danmark och det finns en hel del svenskuppfödda godbitar med i katalogen.

auktion york stutteri andrew nolan fearghal Hogan
Auktionsutropare är Andrew Nolan och Fearghal Hogan från Goffs Ireland
Foto: Burt Seeger

De svenskuppfödda är efter följande fadershingstar , i bokstavsordning: Areion, Bahamian Bounty, Binary File, Campanologist, Center Divider, Champs Elysees, Diktat, Eishin Dunkirk,Footstepsinthesand, Helsinki, Homme D’Honneur, Honeysuckle Player, Merchant Of Venice, Mingun, Mores Wells, Naaqoos, Philomatheia och Whipper.

Auktionen börjar klockan 15.00 och kan du inte vara på plats så har du möjlighet att följa auktionen via livestream på www.galopsport.dk.

Klicka här för att läsa auktionskatalogen på nätet
(Katalogerna kan du annars hämta på Jägesro eller Täbys sekretariat)
 

Kicka här för att se foton på en del av åringarna

Klicka här för att se strykningar och andra katalogändringar

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ticksterbiljett
Ticksterbiljett

Du som har en aktiv roll i galoppsporten eller är medlem i ett galoppsällskap eller Jockeyklubben kan nu ladda ner eller beställa ett kostnadsfritt årskort. Årskortet ger innehavaren fri entré till samtliga tävlingsdagar under året. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2025 blev 19,84 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.

Att svenskuppfödda fullblod vinner lopp i England hör sannerligen inte till vanligheterna. Men på Wolverhamton i måndags kväll trillade polletten plötsligt ner. I sin sjunde start i livet spräckte fyraåriga Belle Amie segernollan i sin första start för tränaren David Simcock.

Belle Amie är uppfödd av Therese Staffanssons Gunntorp Stall & Avel i Östergötland och segrade i en löpning över 2 000 meter på allvädersbanan. Prestationen var värd drygt 3 000 engelska pund.

Bellardo-dottern är undan det franskfödda Soldier of Fortune-stoet Corpus Chorister. Hennes äldre halvsyskon Caius Chorister segrade fem gånger som treåring och som femåring mötte hon några av världens främsta hästar i Grupp 1-löpningar på bl a Ascot och Longchamp.

I höstas såldes Belle Amies yngre halvsyskon Al Ghouti på Bro Parks åringsauktion för 50 000 kronor till Stall Direkt. Moohaajim-dottern är i träning hos Patrick Wahl.