Foto: Magnus Östh
A7A00673.jpg

ATG upphör med spel på svenska hinderlopp

1 februari 2024 15:14

På torsdagsförmiddagen gick ATG ut med ett pressmeddelande som berör hindersporten i landet. Sedan ett antal år tillbaka har ATG avstått från att erbjuda spel till internationella hinderlopp. Nu har ATG beslutat att inte heller arrangera spel till hinderlopp i Sverige.

> Hela pressmeddelandet går att läsa här

Enligt ATG utvärderar bolaget ständigt spelutbudet. I det arbetet är hästvälfärd en viktig del. Svenska hinderlopp har i det perspektivet varit föremål för diskussion de senaste åren och ATG har nu beslutat att från och med 2024 avstå spel även till svenska hinderlopp.

Svensk Galopp och ATG har en öppen och löpande dialog inom många galopp- och spelrelaterade frågor. Det innebär bland annat att vi informerar ATG om olyckor och andra allvarligare incidenter i sporten. Olyckor inom hindersporten är självfallet inget undantag.

Svensk Galopp har ännu inte hunnit ta ställning till ATG:s policybeslut. Vi behöver lite tid på oss att utvärdera vad det kommer att få för konsekvenser för hindersportens fortsatta utveckling i landet.

Vi har full förståelse för att beskedet väcker både oro och besvikelse bland främst alla aktiva och hästägare som har ett starkt engagemang i hindersporten.

Allmänna fakta hinderlopp:

  • I Sverige arrangeras vanligtvis mellan 20 och 25 hinderlöpningar per år.
  • Banorna som kan ha hinderlopp är Bro Park, Göteborg Galopp och Strömsholm.
  • De flesta i distanserna både i Sverige, UK och Frankrike är mellan 3200 – 4800 meter. Svenskt Grand National är emellertid kortare (4,5 km) än Engelska Grand National (ca 7 km).

Allmänna fakta hinderlopp:

  • I Sverige arrangeras vanligtvis mellan 20 och 25 hinderlöpningar per år.
  • Banorna som kan ha hinderlopp är Bro Park, Göteborg Galopp och Strömsholm.
  • De flesta i distanserna både i Sverige, UK och Frankrike är mellan 3200 – 4800 meter. Svenskt Grand National är emellertid kortare (4,5 km) än Engelska Grand National (ca 7 km).

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.