Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
Uchchaishravas.jpg

Uchchaihshravas vinner sin debut med Ulrika Holmquist på Bro Park. Sedan dess har stoet inte startat och stallet spänner bågen direkt och testar i UAE 1000 Guineas (L) nu på fredag.

Återigen stora skandinaviska intressen på fredag i Dubai

26 januari 2022 12:30

Fredagseftermiddagarna från Meydan i Dubai fortsätter att underhålla oss och nu på fredag får vi se Master Bloom och Suspicious Mind som återigen stöter på varandra. Vidare kommer Uchchaihshravas, Duca Di Como och King David att starta så vi har fem hästar från det skandinaviska laget att hålla tummarna för.

Master Bloom och Suspicious Mind stöter återigen på varandra i Al Khail Trophy (L) över 2810 meter på gräset. Elione Chaves sitter upp på Master Bloom och Dane O´Neill rider Nina Lindberg Lensviks adept Suspicious Mind. Den senare gjorde ett mycket bra lopp på ”karnevalens” första dag. De är först ut från det skandinaviska laget i lopp tre klockan 16:10.

En mycket spännande start gör den av Kahlil De Burca tränade Uchchaihshravas i UAE 1000 Guineas (L) som går som lopp fyra över 1600 meter dirttrack. Även om hon bara gjort en start i livet och det var länge sedan nu så kan hon, om hon inte är alltför ringrostig vill säga, nå en bra placering tillsammans med Tadgh O´Shea. Shamana och Adrie de Vries blir nog mycket svårslagna. Endast sex hästar startar.

I det sjätte loppet, Downtown Dubai Cup, gör den Cathrine Erichsen-tränade Duca Di Como årsdebut över 1400 meter på dirttrack. Det ser intressant ut på förhand då han och Elione Chaves lottats till startbox fyra. De kan få ett mycket bra lopp därifrån. Han står bra till på pappret och är tillsammans med Mubakker högst handikappad. Duon bär dock 58,5 kilo på ryggen att jämföra med motståndarnas 57,0 kilo.

King David startar i lopp sju, Zabeel Mile (Gr2), över 1600 meter gräs. I sadeln sitter Pat Cosgrave och ekipaget har goda chanser att nå en hyfsad placering även om det ser tufft ut att vinna på förhand.

Första starten går som vanligt klockan 15:00.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer

Grab The Moment
Grab The Moment

På söndag den 29 juni arrangerar Bro Park en av sommarens största tävlingsdagar. Programmet håller hög klass överlag, med flera kvalitativa handicaper och två avdelningar i den internationella Fegentri-serien för amatörer. Men de två sötaste russinen i kakan är treåringarnas Jockeyklubbens Grand Prix och Listed-löpningen Challenge Stakes för den äldre eliten. Läs mer

Veckosvep 26 TOP
Veckosvep 26 TOP

Den här veckan ser vi fram emot ett spännande veckoslut med ett flertal fina storlopp i både Sverige och Norge. På Övrevoll rids klassikerna 2000 och 1000 Guineas, samt Listed-löpningen Oslo Cup. Minst lika kvalitativt är söndagsprogrammet på Bro Park, då bland annat “miljonlöpningen” Jockeyklubbens Grand Prix och Challenge Stakes (L) ska avgöras. Läs mer