Åringskatalogerna ute nu

24 augusti 2020

Nu finns årets åringskataloger ute. De ligger på nätet och kommer inom kort även att kunna hämtas på Jägersros och Bro Parks sekretariat.

De datum som gäller för årets åringsauktioner är den 11 september Scandinavian Open Yearling Sale går av stapeln på York Stutteri där 15 av 88 utbjudna åringar är svenskuppfödda.  

Den 22 september är det dags för SÅEF:s åringsauktion Happy Tammsvik inte långt från Bro Park. Där bjuds 106 svenskuppfödda åringar ut till försäljning.

Observera att det endast är åringar som säljs på Happy Tammsvik som är berättigade att anmälas till Jockeyklubben Magic Million 2019 med en miljon kronor i total prissumma. Detta förutsatt att hästen byter ägare inne i auktionsringen.

Du vet väl att svenskuppfödda hästar får 40% extra i prissumma som 2-, 3- och 4-åringar när de tävlar i lopp som är öppna för importer? Självklart mycket förmånligt så satsa på att köpa en svenskuppfödd häst i höst. Varför inte gå ihop med kompisarna eller familjen och köpa en häst ihop. Då kan ni ha mycket kul tillsammans och delad glädje är ju dubbel glädje.

Lotta Malmborg

 

Relaterade länkar

Klicka här för att komma till SÅEF:s hemsida

SÅEF:s katalog hittar du här

Klicka här för att komma till Scandinavian Open Yearling Sales hemsida

Scandinavian Open Yeraling Sales katalog hittar du här

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Rainer02
Rainer02

Rainer Ström har varit hästägare sedan 1990-talet. Ändå känns det lika stort och nervöst varje gång hans hästar ska tävla – och han är alltid på plats för att följa loppen. "Skulle någon av mina hästar vinna är det en euforisk känsla", säger han. Läs mer

DSC_0107-01
DSC_0107-01

Joel Persson fick upp ögonen för galoppsporten tack vare sin sambo, som länge haft ett stort intresse. I dag är han delägare i två galopphästar och har fått uppleva känslan av att se en av sina hästar vinna på Nationaldagsgaloppen på Gärdet – inför 50 000 åskådare. "Det var en häftig känsla att se sin häst möta publikjublet i vinnarcirkeln. Efter den upplevelsen har mitt intresse för galoppen bara vuxit", säger han. Läs mer

EVA02
EVA02

Som ung tjej väcktes Eva Bergströms kärlek till fullbloden och galoppen. Då bestämde hon sig att den dagen hon blev pensionär skulle hon bli ägare i en galopphäst. Idag deläger hon flera hästar via andelskoncepten Min Galopphäst och Racehorces and Bubbles. "Det här passar alla som gillar fart, fläkt och upplevelse", säger hon. Läs mer