Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Årets sista klassiker - Svenskt St Leger

16 oktober 2018

Svenskt St Leger är årets sista klassiska löpning och glädjande nog har man lockat ett större fält än vi ibland sett. Det är ett riktigt kraftprov över distansen 2800 meter och förutom evig ära får segraren även 500 000 kronor.

9 Master Bloom har styrkan som främsta vapen och segrade i Danskt Derby samt i Norskt St Leger. Det är mycket svårt att se hur det här styrkefenomenet i regi Cathrine Erichsen ska kunna förlora. Äger gör svenska IKC Racing.

8 Miintaka gjorde det bra upprepade gånger på Jägersro i somras trots att spelarnas förtroende inte fanns där. Efter en sämre insats i Norskt Derby har Bent Olsen låtit Miintaka vila till detta och man kommer fräsch till den här löpningen. 4 Reliable Carlras tränas av Sören Jensen och då vet alla att en seger inte ligger långt borta. Reliable Carlras har varit nära Master Bloom och är långt ifrån chanslös under Nicolaj Stott.

Wido Neuroth tränar 6 I And I som varit en besvikelse i år. Han var långt efter Master Bloom senast, men vi minns att I And I går som allra bäst här på Bro Park och just den här dagen i fjol segrade han i Vinterfavoriternas. 2 Sir Zelmer kommer också från Övrevoll, men har mycket att finna för att reversera form med Master Bloom. Kanske kan tränare Niels Petersen trolla fram något extra?

Patrick Wahl sadlar ut 1 King Cole och 10 La Belle Epoque. Det är dagsformen som får avgöra vem av dessa som är främst, men risken är stor att de inte riktigt står hem den dryga distansen. Det lär dock 7 Double East, tränad av Isadora Karlsson Gomez göra. Double East har gjort det bra i år och skulle kunna vara lite extra gynnad av distansen.

3 Liiqing Hill är stammad för att stå distans, men har varit rejält slagen av Master Bloom när de mötts och det är svårt att tro på mer än en bra placering för Roy Arne Kvisla-tränade Liiqing Hill.

Från Jägerso reser Lennart Junior Reuterskiöld upp med 5 Arctic Waltz. Valacken efter Wiener Walzer står distans och verkar fungera på Bro Parks gräsbana. Arctic Waltz lär inte vara långt borta när mållinjen närmar sig.

 

Tävlingarna på Bro Park på torsdag den 18 oktober börjar kl. 17.45. Förutom Svenskt St Leger rids även Jockeyklubben Magic Million, Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris, Mischa Kahns Minneslöpning och Stockholm Fillies & Mares Stakes (L)
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Wonderwall
Wonderwall

I veckans “svep” uppmärksammar vi bland annat höjdpunkterna från påskdagens säsongspremiär på Bro Park. I USA avgjordes nyligen tre tunga förlöpningar inför Kentucky Derby och på lördag rids steeplechasen Grand National på Aintree. Läs mer

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer

Fly Liberty Fly
Fly Liberty Fly

Förra året fick stallet en riktig smakstart säsongen. När Bro Park åtta månader senare slog igen portarna för galoppåret sadlade Catharina Vång ut en snygg trippel med hästarna West Bengal, Showcasis Oasis och Lamnol. I samband med påskdagens säsongspremiär har Catharina hela åtta hästar till start. Så frågan är: Har hennes hästar konserverat vinnarformen under vinteruppehållet? Läs mer