Årets återstående ponnygaloppdagar ställs in

13 november 2020

Svensk Galopp har beslutat att ställa in de två återstående ponnygalopptävlingarna i år. Det handlar om ponnygaloppdagarna på Bro Park den 22 november och 29 november.

Beslutet om att ställa in ponnygalopptävlingarna går hand i hand med Svensk Travsports beslut om att ställa in årets åtta resterande ponnytravtävlingar. Anledningen är den senaste tidens ökade smittspridning i samhället.

Läs mer på Svensk Travsports hemsida

Svensk Galopps ordinarie galopptävlingar genomförs tills vidare utan publik. Tävlingsområdet hanteras som en arbetsplats, där enbart de som arbetar på dagen får vistas.

Läs mer om Svensk Galopps åtgärder med anledning av covid-19

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

_MG_8642-1
_MG_8642-1

Under tre fartfyllda sommardagar, 11–13 juli 2025, fylldes Göteborg Galopp av 18 förväntansfulla ponnyryttare. På årets ponnygaloppläger fick deltagarna prova på galoppsportens alla sidor – från ridpass och balansövningar till teori och teknikträning. Fokus låg på sits, känsla och samspel med ponnyn, och lägret avslutades med en uppskattad träningstävling där många fick chansen att visa upp vad de lärt sig. Fotograf Anna Millqvist var med alla dagar och här är ett axplock av de bilder som togs - läs mer under varje bild för detaljerad info. Läs mer

Sessa Bo 7613
Sessa Bo 7613

Efter storm och regn kommer solsken...eller nja, ponnygalopp på Jägersro och det är ju hur roligt som helst trots höstrusk. I söndags avgjordes SFK´s ponnyderby som även ingår i JK-CUP. Läs mer

DSC_1897
DSC_1897

Årets sista tävlingsdag på Göteborg Galopp avslutades med två ponnylöpningar för tre kategorier i det härliga höstvädret. Solen sken, deltagarna var på ett strålande humör och deras ponnyer var i fin form. Läs mer