Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Arbetet fortsätter efter rånet på Bro Park

13 september 2016

Här kommer en liten uppdatering om vad som pågår efter rånet på Bro Park i söndagskväll.

Polisen ansvarar för brottsutredningen och fortsätter givetvis med detta arbete. Det är inte något vi har någon insyn i och vi fortsätter att hänvisa till deras presstelefonnummer om vi frågor kring detta.

Vi har fortsatt fokus på att hjälpa och stödja de personer som kom nära händelsen i söndags kväll. Idag på eftermiddagen kommer vi att hålla ett gemensamt möte på Bro Park för ett 15 tal personer där vi får professionell hjälp av vår företagshälsovård. Utifrån detta möte kommer vi också att fånga upp de som har behov av enskilda samtal och möten. Svensk Galopp kommer givetvis att hjälpa till så långt som behövs utifrån var och ens personliga behov.

Vi har också inlett ett arbete med att titta över vad vi ska förbättra och förändra för att höja säkerheten ytterligare. Vi har sedan tidigare ett gemensamt arbete med ATG och Svensk Travsport som benämns SÄBA (Säker bana). Det omfattar alla säkerhetsaspekter kring en bana, inte bara hantering av pengar och dylikt. I samband med denna händelse har vi därför kopplat på de personer som arbetar och ansvarar för SÄBA för hjälp och rådgivning i utredningsarbetet.

Slutligen vill vi kommentera och dementera att bytet för rånarna skulle vara sjusiffriga belopp. Det belopp de kommit över är inte i närheten av sådana summor utan betydligt mindre. Vi vill inte i nuläget gå ut med några exakta belopp men det kommer vi säkert tillbaka till när vi känner att tiden är mogen.
 

Ulf Hörnberg, VD Svensk Galopp

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer