Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Kinsman 0567

Annie Nilsson Lindahl vill ta nästa steg i karriären

2 maj 2025 18:47

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet.

Idag rider Annie ut för ”Junior” nästan varje dag. Rider fyra av hans hästar på Jägersro på söndag (första start 11.50 – missa inte den fina tävlingsdagen), men rider också på sprinterstjärnan Kinsman och talangen Celtic Lullaby förutom orutinerade Great Solution.

– Det är kul. Jag vill ju rida så mycket som möjligt.

Annie har en gedigen bakgrund, jobbade en period för Todd Pletcher i USA och tillbringade flera vintrar där borta. Det gav resultat och hennes resultat förbättrades säsong för säsong. Förra året var hon tvåa i jockeyligan på Jägersro, syntes i större löp och har inlett den här säsongen med 27 i segerprocent.

– Jag har väl som mål att hela tiden förbättra mig och mina reultat.

Om vi backar bandet till förra hösten så stod det alltså Nya Zeeland på flygbiljetten. Via Hanna Örting och hennes syster Sophia fick Annie en ingång till sporten. Hon utgick från Auckland och fick möjlighet att rida turer, det blev ett 20-tal löp och hon vann även där borta. Och nu har hon öppnat dörrar för att komma tillbaka fler vintrar.

– I första hand åkte jag dit för att utveckla mig som ryttare. Där finns olika typer av banor, från små provinsbanor till större anläggningar. De rider på ett lite annat sätt och de tränar lite annorlunda. Allt ger ju mig erfarenhet.

Nu är hon alltså hemma igen och har fått chansen i Sveriges framgångsrikaste stall. Hon njuter av att få rida fina hästar och ser redan fram mot helgen då hon förutom söndagen på Jägersro har en handfull ritter på Klampenborg under lördagen.

– Det är fullt upp just nu, men det gillar jag, berättar hon samtidigt som hon är på väg till Åhus för att – rida.

Förra året slutade hon alltså tvåa i jockeyligan på Jägersro – efter Elione Chaves men före ryttare som P–A Gråberg, Jacob Johansen och Carlos Lopez. Och då måste väl målsättningen vara att bli champion på Jägersro.

– Kanske det (skratt)…

Hon vill inte framhäva den egna personen, men får beröm från alla håll.

# God tempobedömare.

# Rider taktiskt.

# Lyssnar och följer ridorder.

# Bra hand med hästarna.

Förra året blev det 30 segrar och nära 2,5 miljon inridet. Siffror som hon så gärna vill förbättra. Och med en lägsta ridvikt på 52 kilo, kombinerat med en bra teknik och styrka, kan det bli något alldeles extra under 2025.

– Jag sitter i alla fall på väldigt, väldigt fina hästar på söndag.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer