Derbybuckla71 (1)

Ändrad tidpunkt för anmälan till Derby- & Oaksserien 2026

18 september 2024 09:47

Styrelsen för Svensk Galopp har beslutat om en förändring i anmälningsprocessen för Derby- & Oaksserien. Under några år har anmälan skett på våren då hästarna varit två år gamla, men till Derby- & Oaksserien 2026 måste anmälan ske senast den 1 december 2024, när hästarna är åringar.

En omfattande utredning har gjorts gällande Derby- & Oaksserien och frågan om huruvida det svenska derbyt ska vara öppet eller stängt kommer att diskuteras vid den kommande stämman i oktober. En sådan förändring kommer i så fall gälla från Derby- & Oaksserien 2027.

Om Derby- & Oaksserien

Derby- & Oaksserien består av flera betydelsefulla löpningar under hästarnas treårssäsong, med Svenskt Derby på Jägersro som seriens höjdpunkt. Derbyt är det mest prestigefulla loppet inom svensk galoppsport.

Fler nyheter, artiklar och annonser

karla-with-ak
karla-with-ak

Svensk Galopp och Jockeyklubben fortsätter sitt starka stöd till svensk hästavel. Även i år sponsras de svenskuppfödda hästar som säljs på den danska åringsauktionen Scandinavian Open Yearling Sales 2026 och som sedan tävlar i auktionens eget lopp, Dansk Galops Auktionsløb 2027. Läs mer

Jägersro kurva top
Jägersro kurva top

Semestern är över för många och i väntan på sensommarens storloppsfester bjuder de närmaste dagarna på lite mer “vardaglig” galopp runt om i Skandinavien. Bro Park tävlar redan tisdag kväll och Övrevoll torsdag. I helgen blir det kapplöpningar på båda sidor av Öresund. Läs mer

Grey Tycoon
Grey Tycoon

Den stora handicapen Göteborgs Stora Pris brukar ofta bjuda på jämna upploppsstrider. Men i årets upplaga var det inget snack om vilken häst som var bäst. För när Carlos Lopez fyrade av spurtkrutet ombord på Grey Tycoon var Niels Petersens adept plötsligt ensam på målfotot. Läs mer