Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ambiance spårade hela vägen

2 juni 2019

På söndagen arrangerade Göteborg Galopp en stor familjedag med hela tio löpningar. Toppsprintern Ambiance, numera i träning hos Roy Arne Kvisla på Bro Park, svarade för en stark årsdebut i en Guldhandicap och siktar närmast på att försvara titeln i Bro Park Vårsprint (L). Söndagens andra Guldhandicap fick en skrällvinnare i form av Heavenly Spiced från Hallvard Somas stall i Norge.

Ambiance

Fina sprintern Ambiance gjorde både årsdebut och sin första start för tränare Roy Arne Kvisla i en Guldhandicap över 1 200 meter. Med toppvikten 63 kilo löste åttaåringen uppgiften galant genom att spåra hela vägen för Per-Anders Gråberg.

Från startspåret närmast railen hade Ambiance inga problem att ta hand om spetspositionen före Ousden House (N Mortensen) och Shantou (C Lopez). Med 300 meter kvar bad Gråberg om lite mer, varpå Camacho-sonen utökade sitt övertag.

Både Hills and Dales (E Chaves) och Barny (K Ingolfsland) plockade in en del av försprånget i slutvinjetten, men segern var ändå aldrig i fara.

- Ambiance skötte sig jättebra idag och för sin ålder är han som en gummiboll. Nu har hästen siktet inställt på det stora sprintloppet på Stockholms Stora-dagen om ett par veckor, sade Per-Anders Gråberg.

Ambiance ägs numera av PELU Läkarpraktik AB och Elisabeth Gautier.

Elvaåring överraskade

Dagens andra Guldhandicap, den här gången över fullvuxna 2 400 meter, fick en norsk vinnare i form av 11-årige Heavenly Spiced. Med Sandro De Paiva i sadeln besegrade den Hallvard Soma-tränade irlandsimporten Reet Petite med en halv längd.

Heavenly Spice

Heavenly Spiced låg allra sist i fältet när hästarna svängde in på bortre lång. Först vid upploppets början styrde De Paiva ut Singspiel-sonen i banan och efter en strong avslutning lyckades ekipaget avvisa ner Reet Petite (J Landgren) och storfavoriten Master Bloom (C Lopez) över de avslutande 200 meterna.

- Heavenly Spiced har kommit ner i ett handicaptal som han vunnit på tidigare så vi hade lite förhoppningar inför dagens start, sade Liv Kristiansen, som äger fuxen tillsammans med Heavenly Spleis.

Powerpoint besegrade meriterat gäng

En treårslöpning hade samlat ett litet kvalitativt startfält med bland annat fjolårsstjärnan Ramone, som även spelades till tung favorit i den 1 600 meter långa uppgörelsen. Men det var fuxan Powerpoint från Vanja Sandrups stall som bärgade förstapriset värt 50 000 kronor.

Powerpoint

Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Powerpoint en fin position som tvåa-trea några längder bakom ledande Love of Course (S Karlsson). Stoet höll sin position fram till 200 meter kvar då hon växlade upp tempot för att slå klorna i såväl Powerpoint som Ramone (P Gråberg) strax före mållinjen.

- Jag var lite osäker på hur Powerpoint skulle hantera ny bana och underlag. Samtidigt gjorde hon en riktigt bra insats vid segern på dirttracken senast och jag visste att hon skulle klara distansen. Sedan var min häst gynnad av att ha två lopp i kroppen, sade Vanja Sandrup om Juniper Tree-dottern, som ägs av Jan och Maj-Lis Marttorp.

Även For The Roses (N Mortensen) avslutade fint och knep andraplatsen, en halv längd bakom vinnaren.

Uppvärmning inför Svenskt Grand National

Ajas är ett spännande nyförvärv hos tränare Tobias Hellgren. Femåringen lekte i stort sett med sina motståndare i en Maidenlöpning över 2 200 meter. Anna Pilroth red den franskfödde fuxen, som både ägs och är uppfödd av Hvitas Stjerna (Ulf Sjöberg).

Ajas

Från en position som fyra i ett utdraget fält där Muy Sereno (C Roberts) drog friskt i front, påbörjade Ajas ett avancemang i ingången till sista sväng. Med 400 meter kvar var ledaren infångad och över den resterande delen av upploppet handlade det om ren defilering.

- Ajas var riktigt fin och man känner att han kan lite mer än en vanlig galopphäst, sade Anna Pilroth.

De senaste två åren har Ajas startat i häcklöpningar och steeplechaser på franska Auteuil. Så söndagens framträdande på släta banan var egentligen ett undantag.

- Ajas har vunnit Grupp 2-lopp och är helt klart en bra häst. Planen är att starta honom i Svenskt Grand National. Dagens seger blev förhoppningsvis en bra förberedelse inför det stora loppet, sade Tobias Hellgren.

Checkitoutcharlie trivdes i ledningen

På tal om hinderlöpningar ordnade Checkitoutcharlie med sin ägare Charlotta Ericsson en populär hemmaseger i dagens avslutande Novishäcklöpning. Segerreceptet stavades ledning från start till mål.

Checkitoutcharlie

Checkitoutcharlie fick en kanonstart och lyckades genast öppna upp en lucka till sina sex konkurrenter. I ingången till sista sväng och in mot de avslutande sprången började betrodde Beentheredonethat (C Roberts) knappa in på försprånget.

De båda hästarna hoppade den avslutande häcken sida vid sida, men i spurten in mot mållinjen var det Checkitoutcharlie som var starkast. Segermarginalen skrevs till en halv längd.

Det sjuåriga stoet tränas av Susanne Sivrup-Rosenqvist.

- Ingen annan häst var intresserad av ledningen och Checkitoutcharlie trivs fint där. Planen är att starta i en ny häcklöpning på hemmaplan den 23 juni, sade Susanne Sivrup-Rosenqvist.

Fin revansch för Heart of Baileys

Heart of Baileys senaste besök på Göteborg Galopp gick inte helt som planerat. Stoet kom lös före start och ströks. I söndagens bronshandicap gick det betydligt bättre. Tommy Benlows adept fick in en fin fullträff under sin ordinarie jockey Annie Nilsson Lindahl.

Heart of Baileys

Annie sände fram Heart of Baileys till spets i ingången till kurvan och från den positionen lyckades Heart of Oak-dottern reglera det tio hästar starka startfältet fram till mål.

Såväl Zafrangar (Haglund-Holm) som Zacapa (C Lopez) försökte utmana vid upploppets början, men Heart of Baileys gav sig inte och vann till slut med en halv längd.

- Hon var som en ny häst med gräs under hovarna, konstaterade Annie Nilsson Lindahl.

Tommy Benlow har varit med i galoppsporten under många år och äger själv den sjuåriga Sonja Olsson-uppfödningen.

Skrällseger på favoritbanan

Henrik Engblom-tränade Stenid är en häst som skördat flera fina framgångar på Göteborg Galopp. Med Ulrika Holmquist i sadeln tog den sjuårige fuxen en lika knapp som överraskande seger i Sunday Special med goda 50 000 kronor i förstapris.

Stenid

Från en position som invändig fyra bakom ledande Sharp And Sharper (Narvaez Bravo) och Monkey Bar Flies (F Janetzky) satte Stenid in en attack vid upploppets början, kopplade segergreppet med knappa 200 kvar och hade tillräckligt med fartresurser för att hålla undan med nos före storspurtande Martini (A Pilroth).

- Stenid gillar verkligen Göteborg Galopp, sade Henrik Engblom om englandsimporten, som ägs av Cabinet Racing HB.

Fin årsdebut av Red Hunter

Tränare Madeleine Smith har fin form i sitt stall för tillfället. I en 1 600 meter lång Silverhandicap lotsade hon själv årsdebuterande Red Hunter till en fin seger.

Red Hunter

Red Hunter skuggade inledningsvis tätduon Twentytwowontdo (E Chaves) och Chivas (P Gråberg) genom svängen. Därefter gick den sjuårige Zaahid-sonen till full attack vid upploppets början och redan med 200 meter kvar hade han kopplat ett litet segergrepp.

Hijo De Reina (J Neuroth) och Good Eye (S Karlsson) avslutade båda bra, men utgjorde inget riktigt hot mot Red Hunter, som avgjorde med en säker längd.

Chilterns med sex överlägsna längder

Dagens inledande Järnhandicap över stayerbetonade 2 200 meter fick en överlägsen vinnare i Chilterns. När Jacob Johansen gav marschorder över upploppet lämnade fyraåringen enkelt konkurrenterna bakom sig.

Chiltrens

Jacob placerade Chilterns mitt i fältet samtidigt som Queen Of Skara (E Chaves) och senare även Tool Box Carlras (J Neuroth) stod för farthållningen uppe i spets.

Över de sista 200 meterna var det inget snack om vilken häst som hade mest spurtkrut sparat. I ett nafs tog den Annette Stjernstrand-tränade irlandsimporten över kommandot och accelererade ifrån med sex övertygande längder före Hawthorn (Nilsson Lindahl).

Chilterns ägs av Nathalie Mortesen och det här var hästens första seger i sjuttonde starten.

Ny seger för Julien Delamare

Norske gästen Julien Delamare befäste sin fina form genom att bärga andra raka i en Järnhandicap över 1 200 meter. Kaia Sofie Ingolfsland red sjuåringen som tränas av Are Hyldmo.

Julien Delamar

Kaia Sofie sände fram Julien Delamare genom svängen och satte press på ledande Augustinian (N Mortensen). När Academy Award-sonen sedan skaffat sig ett litet grepp vid upploppets början vägrade han att släppa ifrån sig ledningen.

Focus On Me (J Johansen) och Ladys Choice (O Wilson) avslutade starkt, men Julien Delamare svarade fint och avvisade utmanarna med en längd.

- SO

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer