Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

200 000 kronor till cancerforskningen

27 juni 2013

På luciadagen visade hela galoppsverige sitt stöd för cancersjuke Daniel Mattsson. Uppslutningen kring Daniel Mattsson Charity Race har varit överväldigande. Tack vare de generösa bidragen lämnade Svensk Galopp i slutet av förra veckan över 200 000 kronor till Radiumhemmets forskningsfonder.

Ryttare checkLärligen Daniel Mattsson tillsammans med Ulrik Ringborg från Radiumhemmets Forskningsfonder tillsammans med samtliga ryttare i Daniel Mattsson Charity Race.

I höstas fick jockeylärlingen Daniel Mattsson diagnosen testikelcancer. Ett väldigt tungt och omvälvande besked, inte enbart för honom själv utan även för hans familj, vänner och kollegor. Under den senaste månaden har Daniel genomgått två tuffa cellgiftsbehandlingar och har dessutom precis påbörjat en stamcellstransplantation. Lyckligtvis är prognosen positiv.

För att visa sitt stöd för Daniel kom några av hans kollegor och vänner upp med idén att rida ett välgörenhetslopp i hans namn. Ett lopp för tidigare aktiva ryttare, som nu åter skulle få chansen att visa upp sina talanger på hästryggen. Allt eftersom planeringen fortgick växte arrangemanget i storlek. En mängd aktiva, hästägare och galoppintresserade strömmade till för att stödja Daniel och cancerforskningen.

På luciadagen reds Daniel Mattson Charity Race på Täby Galopp. Loppet utmynnade i en minnesvärd upploppsstrid mellan tre hästar. Inför en riktigt entusiastisk publikskara lyckades Patrick Wahl slutligen lotsa egentränade Double Pat först över mållinjen. En riktigt stark insats av både häst och ryttare. Men viktigast av allt var naturligtvis det belopp som arrangemanget genererade. Tack vare de generösa bidragen lämnade Svensk Galopp i slutet av förra veckan över hela 200 000 kronor till Radiumhemmets forskningsfonder. En imponerande summa som kommer att göra stor nytta i forskningsarbetet runt en av våra största folksjukdomar.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

west-bengal-top_4761
west-bengal-top_4761

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen. Läs mer

Fly Liberty Fly
Fly Liberty Fly

Förra året fick stallet en riktig smakstart säsongen. När Bro Park åtta månader senare slog igen portarna för galoppåret sadlade Catharina Vång ut en snygg trippel med hästarna West Bengal, Showcasis Oasis och Lamnol. I samband med påskdagens säsongspremiär har Catharina hela åtta hästar till start. Så frågan är: Har hennes hästar konserverat vinnarformen under vinteruppehållet? Läs mer

King Cooper och Alfaares
King Cooper och Alfaares

Efter en lång och kall vinter är ljuset äntligen tillbaka. I veckans “svep” uppmärksammar vi givetvis påskdagens vårpremiär på Bro Park. Vidare debuterar Marika Masuhr som lärling och Silent Night har blivit mamma. Den gångna helgen reds Dubai World Cup och i USA är uppladdningen inför Kentucky Derby i full gång. Läs mer