Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

18 tvååringar hos Patrick Wahl

22 mars 2019

Bro Park-tränaren Patrick Wahl har hela 18 tvååringar i sitt stall. Här kan du se en film från en intervju med Patrick inför årets säsong.

 patrick wahl square
Patrick Wahl
Foto: Magnus Östh

 

Patrick Wahl är regerande championtränare på hemmabanan Bro Park, Med 48 häster i träning varav 18 tvååringar  och eventuellt ytterligare ett par på väg in, har han det väl förspänt inför årets säsong. 

I stallet finns även en rad treåringar som Patrick är spänd på att se vad de kan prestera i år och självklart är fjolårets tvåårsstjärna Jamaica en av dessa. Bland de äldre hästarna hittar vi Red Hot Chili som oturligt nog skadade sig i Pramms Memorial i fjol och kapabla men orutinerade stoet Miss Maybach som även hon gör comeback efter skada. 

Läs Patrick Wahls träningslista här

Här ser du intervjun med Patrick Wahl

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer