Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Årsdebut för Seaside Song

2 april 2018

Seaside Song, numera i träning hos Pia Brandt i Chantilly, årsdebuterar imorgon tisdag.

Tisdag eftermiddag kl. 17.00 lokal tid gör alltså Seaside Song årsdebut då hon gör sin allra första start för sin nya tränare Pia Brandt.  Seaside Song startar i ett conditionsrace på Chantilly.

Nu fyraåriga Seaside Song hade en toppsäsong i fjol med tre segrar, där vinsten i Listedloppet Lanwades Stud Stakes på hemmabanan Bro Park får ses som mest kvalitativ. Stoet efter Harbour Watch tjänade drygt 700 000 kronor under säsongen för sin dåvarande tränare Lars Kelp, men sedan ett par månader tillbaka är det alltså Pia Brandt som sköter manageringen.

I Prix Du Parc De Valliere över 1300 meter på Chantillys fibré-bana ställs Seaside Song mot sex konkurrenter i jakten förstapriset som ligger strax över 160 000 kronor. Seaside Song kommer att ridas av toppjockeyn Maxime Guyon och ekipaget får tre kilo av högst handicappade Imperial Tango (e. Sageburg) vilket är ett plus. Mindre plusbetonat är att Seaside Song har samma vikt som Dame Du Roi (e. Dark Angel) som endast var slagen med en längd i ett Grupp 1-lopp som fyra i oktober…

Jag håller fortfarande på att lära känna henne, men hon har tränat mycket bra här hemma – verkar vara en trevlig häst. Mycket handlar om löpningsförloppet, men jag har kollat filmerna från hennes starter i Sverige och lärt mig en hel del på det, berättar Pia Brandt.

Och hur ser du på uppgiften?

Seaside Song står ganska bra till, men jag måste ju se henne löpa innan jag vågar ha allt för stora förhoppningar. Det är en sak att träna bra, en annan att fungera på bästa sätt i den typ av lopp som rids här nere. Jag hoppas kunna lära mig en hel del på den här starten.

Dorcia (e. Henrythenavigator) gick väl anständigt som fyra i debuten för dig – hur ser hennes närmaste framtid ut?

Dorcia såg fin ut hela vägen, men låg tyvärr på lite för hårt på den tunga banan. Hon blev trött de sista 200 metrarna, men vi kommer igen. Nu siktar jag på lopp antingen i slutet av april eller i början av maj, avslutar Pia Brandt.

Erik Ivares
 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

elin-elione-emelie
elin-elione-emelie

Galoppåret 2025 är över och om bara några dagar skriver vi in 2026 i kalendern. Här kan du se vilka två- och fyrbenta favoriter som under den gångna säsongen galopperade hela vägen till championtitlarna i sina respektive kategorier. Ett stort grattis till alla champions! Läs mer