Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Victor Kalejs startar i Dubai på lördag

1 mars 2017

Teleko Racings Victor Kalejs laddar för start på Meydan, Dubai. På lördag tar han sig an ett tufft startfält i Al Bastakiya (L) under Super Saturday.

Victor Kalejs sq
Victor Kalejs och Per Anders Gråberg vinner Skånelandlöpning på Jägersro

 

Super Saturday på Meydan är en fantastisk dag. Nu på lördag rids det totalt sju lopp varav två är Grupp 1, ett är Grupp 2, två är Grupp 3 och ett är Listed.

Teleko Racings Victor Kalejs som tränas av Roy Arne Kvisla är med i Listedloppet Al Bastakiya som rids över 1900 meter dirttrack. Victor Kalejs kommer att ridas av Per Anders Gråberg. Det är ett stentufft motstånd som väntar. Victor Kalejs har en official ranking på 87 och de är endast två hästar som är rankade lägre i det 12 hästar starka fältet som toppas av Cosmo Charlie från Doug Watsons stall som står i 107.

 

Lopp 1 Al Bastakiya Sponsored by Emirates Skywards

Rids över 1900 meter dirttrack med en samlad prissumma om250 000 USD.
Loppet rids kl. 16.00 lokal tid, kl. 13.00 svensk tid

Nr 9 Victor Kalejs (USA)
ägare: Teleko Racing
tränare: Roy Arne Kvisla
jockey: Per Anders Gråberg

Länk till emirates.com där du kan läsa startlistor samt se resultat och lopprepriser


Länk till Dubai Racing där du kan se loppen live (vanligtvis funkar channel 3 bäst och har engelskspråkig kommentator)

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer