Årets återstående ponnygaloppdagar ställs in

13 november 2020

Svensk Galopp har beslutat att ställa in de två återstående ponnygalopptävlingarna i år. Det handlar om ponnygaloppdagarna på Bro Park den 22 november och 29 november.

Beslutet om att ställa in ponnygalopptävlingarna går hand i hand med Svensk Travsports beslut om att ställa in årets åtta resterande ponnytravtävlingar. Anledningen är den senaste tidens ökade smittspridning i samhället.

Läs mer på Svensk Travsports hemsida

Svensk Galopps ordinarie galopptävlingar genomförs tills vidare utan publik. Tävlingsområdet hanteras som en arbetsplats, där enbart de som arbetar på dagen får vistas.

Läs mer om Svensk Galopps åtgärder med anledning av covid-19

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Triton och Sigrid Bergkvist tar sin första seger i livet ihop
Triton och Sigrid Bergkvist tar sin första seger i livet ihop

Tre lopp avgjordes denna sommardag på Göteborg. Små fält men ryttarna bjöd oss på fina ritter i härligt solsken. Läs mer

DSC_7338 copy
DSC_7338 copy

Sista ponnygaloppen för juni månad stod Bro Park för under söndagen. Det blev sex mycket spännande lopp och många mycket fint pyntade ponnyer. Läs mer

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer