En Yoker kan uppfylla Derbydrömmen för Jacob Johansen och Mr Ascot

11 juli 2020

Jacob Johansen har vunnit Danskt Derby, han har vunnit Norskt Derby – men fortfarande saknar en seger i Svenskt Derby. På söndag har en av Sveriges främsta ryttare chansen att komplettera sin samling av titlar.

Jacob Johansen square

– Det vore givetvis bra att få sätta det på mitt CV, säger han på sitt lite försiktiga sätt men tillägger också:

– Jag tror att jag sitter på den bästa och klassigaste hästen.

Jacob jobbar för Lennart Reuterskiöld Jr och rider Yoker – den häst som ”Junior” bedömer som den bästa av stallets fem(!) i Svenskt Derby.

Som ryttare har Jacob fullt upp. I torsdags redan han i danska Odense, under fredagen var det fullt ös i stallet hos ”Junior” och lördagseftermiddagen/kvällen tillbringar han med att tävla på Klampenborg.

Hur laddar en ryttare upp inför en av säsongens viktigaste dagar?

– Det blir full fart hem efter tävlingarna på Klampenborg och direkt till sängen för att samla krafter inför söndagen.

Jacob har redan hunnit studera startlistan till Svenskt Derby ett bra tag, i huvudet har han ett tänkbart scenario för hur det blir ridet. Men det finns också flera alternativa upplägg:

– Det är lite lättare i de större löpen, jag känner hästarna och deras egenskaper rätt bra, säger han och ger sedan ett förvånande svar på frågan om det är Bullof Wall Street till ledningen i Svenskt Derby?

– Nej, jag tror inte det, inte från det läget (startbox 12).

Jacob själv ser flera olika möjligheter i löpet. Han har en häst som klarar att gå i ledningen och som kan komma bakifrån.

– Det hänger lite på tempot, men jag har en häst som kan gå i hög fart och ändå ha en pollett kvar tillslut. I löp med hög prissumma blir det nästan alltid hög fart och sen är det ofta någon som tappar huvudet så det blir lite speciellt.

Yoker är alltså en riktigt bra chans för Jacob att få vinna sitt första Svenskt Derby – och en seger skulle dessutom spräcka ”Derbyspöket” för Mr Ascot.

Stallpseudonymen Mr Ascot startades av Erik Söderberg redan tidigt 50–tal och 1954 hade stallet sin första Derbyhäst; Amarant som tog en andraplats – fortfarande den främsta placeringen i den klassiska löpningen för Mr Ascot.

Erik Söderberg drev stallet fram till sin död, då tog Finn Blichfeldt – son till Sonja Söderberg som var gift med Erik Söderberg – över och fortsatte satsningen.

– Erik försökte vinna Derbyt många år, min mor har försökt och jag har försökt, men ingen av oss har lyckats, berättade Finn inför Barades start i Svenskt Derby för två år sedan.

Barade slutade då tvåa, slagen en dryg längd av Nordic Defense.

– Men Yoker är en bättre häst, klassigare, lovar Jacob Johansen.

Kanske kan både Jacob Johansen och Mr Ascot spräcka den förhatliga Derbyförbannelsen tillsammans.

Här kan du se en intervju med Jacob inför söndagens klassiska löpning (videointervjun gjordes i onsdags):

Läs mer:

Läs om alla starthästarna i Svenskt Derby och om hur du följer tävlingarna hemifrån på svenskgalopp.se/svensktderby.

Tips inför tävlingsdagen hittar du på Galopptips.se.

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com