Hinderträning i Göteborg den 17 april

4 mars 2020

Göteborgs Galoppsällskap, i samarbete med Stockholms Galoppsällskap och Skånska Fältrittklubben, anordnar hinderträning för Göran Yogi Breisner.

göran yogi breisner
Göran Yogi Breisner kommer att hålla en hinderträning på Göteborg

 

Göran Yogi Breisner  är en väldigt eftertraktad tränare som bland annat håller både hinder- och ryttarkurser på British Racing School. Han är även högt respekterad inom ridsporten och har varit landslagstränare för det brittiska fälttävlanslandslaget.

-Vi är oerhört glada att Yogi kan komma till oss och hålla träning. Vi kommer att köra tre grupper med max sex ekipage i varje grupp. Platserna är alltså begränsade denna gången, så det blir först till kvarn som gäller. Extra roligt är också att den här träningen är ett samarbete mellan alla tre galoppsällskapen. Det är väldigt positivt och något som är värt att lyfta, menar Susanne Sivrup Rosenquist.

Träningen hålls på Göteborg Galopp den 17 april. Första gruppen börjar klockan 12.30 och varje grupp rider en och en halv timme. Träningen börjar på Horseparken och går sen över till banan där man kan få möjlighet att hoppa i lite högre fart. Med detta finns det även möjlighet att få hästen/ryttaren godkänd för hinderlöpningar.

Priset är 1000 kronor per ekipage. Observera att anmälan är bindande. Du anmäler dig via mail till info@aleracing.se Anmälan ska innehålla hästen och ryttarens namn. Har man ingen ryttare så skriver man att ryttare saknas. Är man ryttare som inte har häst så kan man anmäla det via mailen ovan och uppge hur många grupper man är tillgänglig i.

För medlemmar i Göteborgs Galoppsällskap, Stockholms Galoppsällskap eller Skånska Fältrittklubben är priset 750 kronor per ekipage. Dessutom går även Skandinavisk Hindersport in och sponsrar med ytterligare 250 kronor per ekipage till deras medlemmar.

GGS håller kiosken öppen denna dag så lättare lunch, kaffe, te och fika kommer finnas till humana priser.

Varmt välkomna!

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill har varit en av de stora profilerna i Stockholm Cup under många år och vann det prestigefulla loppet 2023. Den 20 september kan den 10-årige galoppstjärnan upprepa bedriften tillsammans med sin tränare och jockey Madeleine Smith. Efter år av både framgångar och motgångar har relationen mellan de två blivit något alldeles extra. "Espen Hill betyder enormt mycket för mig", säger hon. Läs mer

No Surrender
No Surrender

Den norska Derbydagen fick avbrytas efter fem lopp i söndags. Andra halvlek med bland annat Norskt Derby rids redan ikväll (tisdag). På lördag tävlar Jägersro och på söndag är det storloppsfest på Bro Park med flera penningstinna Breeders’-löpningar. Läs mer

Veckosvep Derbykurva
Veckosvep Derbykurva

Styrelsen har beslutat att samtliga lopp inom Derby- och Oaksserien som avhållits på Jägersro Galopp kommer att avridas på gräs 2028. Läs mer