Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Alexander von Rosen död

16 december 2019

Galoppvännen och Jockeyklubbmedlemmen Alexander von Rosen har avlidit.

Så här presenterades den nyligen avlidne kavalleristen och galoppentusiasten Alexander von Rosen i ett reportage i Dagens Nyheter 1997:

”von Rosen är klädd i grönrutig kavaj, grön tröja och bär en elegant silkesscarf knuten kring halsen. Särskilt militärisk tycks han inte vara. Fast skenet kan bedra.

- Jag är ansvarig för Drottningholms, Tullgarns och Rosersbergs slott samt för kungafamiljens säkerhet, berättar han.”
Detta framgick i ett reportage om Drottningholms slott.

Även om Alexander von Rosen hade en lång militär karriär som kavallerist, upplevde nog vi som lärde känna honom inom galoppsporten, honom inte heller som någon svårtillgänglig krigsman. Men hans militära väg blev lång. Han slutade som överstelöjtnant men bar även grevetitel.

Inom galoppen arbetade han i många år, fram till 1990, i skiljedomstolen på Täby Galopp. Ännu längre var han verksam i domstolen på Strömsholm. Därefter utsågs han till suppleant i Galoppöverdomstolen. Han blev medlem i Jockeyklubben 1982.

Efter den militära verksamheten utsågs han av Kungen som chef för Drottningholms slottsförvaltning och för Garnisonsförvaltningen i Stockholm. År 2000 förlänades han en medalj i 8:e storleken i Serafimerordens band.

Som pensionär slog han sig ner i Skara. Alexander von Rosen blev 77 år.

Björn Eklund


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

vinnarbild
vinnarbild

Vi hade finbesök från Norge denna söndag i Göteborg och kanske var det därför de utlovade regnmängderna uteblev och gav en riktigt fin tävlingsdag. Det var väldigt roligt att våra grannar i väst tog turen över till oss och ni är mycket välkomna tillbaka. Läs mer

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer