1.759563!

Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

​Women Jockeys' World Cup: Drottningen av Gärdet kan bli världsmästare

29 juni 2019

Imorgon avgörs Women Jockey’s World Cup på Bro Park – det inofficiella världsmästerskapet för kvinnliga galoppjockeys. En av de tio som kan bli världsmästare är Ulrika Holmquist, 25.

– Jag är otroligt taggad och jag ser verkligen fram mot att få rida på söndag, säger hon.

Ulrika Holmquist, ursprungligen från Göteborg men numera bosatt i Bro och Uppsala, blev något av en kändis då hon vann fyra av de sex loppen inför runt 50 000 entusiastiska åskådare under Nationaldagsgaloppen på Gärdet. Hon följde upp med att vinna Jockeyklubbens 2000 Guineas – en av Sveriges viktigaste galopplöpningar - med outsidern Arabianranta och senaste månaden har alltså varit smått galen. Förhoppningen är att många av fansen från Gärdet ska komma ut till Bro och stötta ”Drottningen” i jakten på seger.

ArabianrantaDen 16 juni tog Ulrika Holmquist hem segern i Jockeyklubbens 2000 Guineas på Bro Park tillsammans med Arabianranta. Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

Nu är Holmquist en av två svenskor som får representera Sverige i den prestigefyllda jockeymatchen – ett inofficiellt VM för kvinnliga jockeys. Den andra är regerande mästaren Josefin Landgren som givetvis får chansen att försvara sin titel.

– Det är en stor ära att bara bli uttagen att rida, säger Holmquist ödmjukt.

Ulrika ser Women Jockeys’ World Cup som en stor utmaning, men också som ett sätta att ytterligare vässa den egna förmågan.

– Ta brasilianskan Jean Alves. Hon har ridit flera Grupp–1 vinnare och har betydligt mer under bältet än vad både jag och Josefin [Landgren] har.

Internationellt utbyte, att skapa nya kontakter och att utvecklas genom att träffa toppkonkurrenter från andra länder. Dessutom att få möta några av världens bästa kvinnliga ryttare. Ulrika Holmquist ser många fördelar med helgens evenemang.

Och målet är givetvis att vinna. Hon har också sneglat lite på vilka hästar hon lottats på och blev glatt överraskad.

– Jag såg att jag ska rida Zandradee och det var bra. Jag vann på henne senast och rider ut på henne nästan varje dag.

Är det då en fördel för Ulrika Holmquist att få rida på hemmaplan?

– Kanske en liten, men att rida på gräset på Bro är inte speciellt svårt. Det är en bra sväng och sen ett långt upplopp. Jag ser det nog som en liten större fördel att jag har lite koll på hästarna, hur de brukar galoppera i löp och liknande.

Ulrika är väldigt cool som person, men erkänner att det nog kommer att pirra lite extra på söndag. En VM–titel skulle givetvis vara något riktigt stort.

– Jag skulle verkligen värdera det högt, jag är hedrad bara av att bli uttagen och få rida.

På söndag, strax efter klockan 15, vet vi om den magiska månaden fortsatt för Ulrika Holmquist.

Spirit River Ulrika Holmquist foto Elina BjörklundUlrika Holmquist efter den fjärde segern på Nationaldagsgaloppen. Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

Fakta:

Women Jockeys' World Cup - tidigare Lady Jockeys' Thoroughbred World Championship - har ridits på Bro Park sedan 2017. Tävlingen har på kort tid etablerat sig som det största och mest uppmärksammade evenemanget för kvinnliga jockeys.

Förutom Women Jockeys' World Cup rids även storloppen Bro Park Trial, Challenge Stakes, Kapplöpningssällskapets Stora Pris och Future Stars på Bro Park på söndag.

För Bro Parks besökare på söndag finns det mer än kapplöpningarna att fokusera på. Eller vad sägs om lite skön livemusik i utebaren och en publiktävling där det gäller att gissa rätt slutsegrare i Women Jockeys' World Cup. För barnen har vi käpphästhoppning, ponnyridning, pysselhörna och en klapphage. Du kan också prova på att rida en mekanisk galopphäst.

Det första loppet rids klockan 12.15. Inträde kostar 60 kronor inklusive programblad och är fritt för alla under 18 år. På tävlingens officiella webbsida finns mer information om de deltagande ryttarna: womenjockeysworldcup.com.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com