Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Wahl sadlar ut stark trio i SM Classic

3 september 2017

Patrick Wahl har det väl förspänt i SM Classic som rids på Bro Parks storloppskväll nu på tisdag. Pistol, Red Hot Chili och Castillo heter trion som kommer från Stall Wahl och som ser ut att kunna vara med och segerstrida på tisdag.

pistol square
Pistol

 

SM Classic rids över 2100 meter gräs och ser Bro Parks ledande tränare Patrick Wahl
i huvudrollen. Pistol och Red Hot Chili har båda höga 87 i handicap och är hästarna att slå på pappret.

Pistol gjorde sitt livs lopp i Mischa Kahns i fjol över 1600 meter dirttrack, men ska ändå inte vara chanslös med dagens förutsättningar. Med endast ett lopp innanför västen kan detkanske behövas något lopp till innan Pistol är på topp men stallkamraten Red Hot Chili kommer i full form från Swedish Open Mile (L) där han var duktig på gräset, ett underlag han fortfarande är maiden på. Han har heller inte segrat över längre än 1600 meter, vilket gör att man kan spekulera i att Castillo kanske är bäst av Wahls trio. Castillo kommer från en mycket fin insats över bana och distans och blir spännande att se idag.

Patrick Wahl managerade duktiga Melody Star, men sonen Dallas står hos Roy Arne Kvisla. Dallas är halvbror till miljonären Brazil Jack och har själv flera placeringar i storloppen för de skandinaviskfödda. Stallkamraten Antigua har segrat över bana och distans och kommer från en fin tredjeplats i Cinnamon Challenge.

al muna gärdet
Al Muna efter segern på Nationaldagsgaloppen

 

Emelie Backlund har en stjärna i Al Muna. Al Muna är en riktig segermaskin som vunnit
hela sju gånger för Backlund och bland annat gjort reklam för stallet vid seger på Gärdet. Gräset är ett klart plus och skulle det komma regn är det bara en fördel. Värst emot hemmalaget, i alla fall i antal, är attacken från Västkusten där Tam O’Final, Hidden Hero och Smile alla kommer i angeläget ärende. Hidden Hero var tvåa här i SM förra året, före
till exempel Castillo, och i år finns ingen El Abandonado att slå.

Isadora Karlsson-Gomez sliter hårt för sitt genombrott på Bro Park. Kanske har hon en
reklamhäst i Pink Star som senast var tvåa i Cinnamon Challenge, inte långt slagen av
Appelina. En liknande insats räcker långt idag. Vi har några långväga gäster i detta SM
Classic. Binoche har inte tagit många felsteg för sin tränare Jan-Erik-Pettersson och kommer från en andraplats i Altamira. Före det vann hon som bekant Larch i Danmark. Hon har inte varit rädd för att möta importer i Voterlöpning och det här är ett enklare sällskap. Se upp!

Bassiano åker från Klampenborg i Danmark och slår ur underläge enligt handicappern.
The Kid är inte vilken unge som helst och kommer från Niels Petersens toppstall som
hittat formen på allvar de senaste veckorna. Svenskt och Danskt Derby var kanske lite för
långt och dagens distans lär passa bättre för trean i Voterlöpning och Jockeyklubbens 2000 Guineas. 

Fredrik Otter

Klicka här för att läsa banprogrammet inför tisdagens tävlingar på Bro Park med första start 18.00. Redan 15.30 drar vi igång med westernuppvisningar. Före kl 18.00 är det fri entré för alla som bär cowboy-hatt!
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Spring Mile
Spring Mile

Den här veckan stundar en fullspäckad weekend i Skandinavien. Både Klampenborg och Övrevoll tävlar på lördag. Därefter vänder vi blickarna mot en kvalitativ söndag på Jägersro med bland annat Pramms Memorial (L) och Jägersro Sprint. Ute i den stora galoppvärlden rids bland annat Preakness Stakes (G1). Läs mer

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Flera av Skandinaviens främsta milers samlas på söndag när det är dags för en av årets mest prestigefyllda löpningar: Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp. Nu är startlistan klar och det är ett riktigt intressant fält som gör upp över 1730 meter på dirttrack. Läs mer

NDG 2024 Del 1-578
NDG 2024 Del 1-578

Under torsdagens tävlingar på norska Övrevoll var jockeyn Ulrika Holmquist med om en olycka i samband med lopp 6 när hästen hon red föll. Många undrar hur det är med Ulrika och nu efter fem dagar är hon redo att gå ut med flera positiva besked. Läs mer