Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

VM-seger för jockeyn Josefin Landgren

6 augusti 2018

Svenska Josefin Landgren tog hem segern när VM för kvinnliga jockeys avgjordes på galoppbanan Bro Park på söndagseftermiddagen.

josefin landgren square
Josefin Landgren tog hem totalsegern i Lady Jockeys' Thoroughbred World Championship som avgjordes på Bro Park på söndagen.

 

”Inför det sista löpet så hade jag två poäng upp till brasilianskan, Victoria Mota. Jag ville verkligen vinna. Det var det enda jag tänkte på, det var det enda jag skulle göra, och det gjorde jag också.”

Det säger en glad och lättad Josefin Landgren strax efter att hon tagit hem segern i den sista löpningen i Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship på Bro Park i Upplands-Bro.

Hennes två segrar under eftermiddagen räckte för att säkra världsmästerskapet för kvinnliga jockeys, som avgjordes genom fem löpningar på galoppbanan under söndagseftermiddagen.

Tio ryttare från åtta olika länder konkurrerade om världsmästartiteln. Med toppjockeys från Brasilien, Frankrike, Nya Zeeland, Storbritannien, Tyskland, Belgien och Norge att tävla mot, hade Josefin Landgren inte vågat drömma om seger innan tävlingarna.

”Det är ju därför man är här, man vill ju vinna. Men samtidigt hade jag inte vågat hoppats på det. Jag är väldigt glad att jag lyckades. Det känns riktigt, riktigt bra.”

Firandet får dock vänta lite, berättar Landgren. Imorgon har hon fyra ritter på Jägersro, där flera storlopp ska avgöras.

Slutställningen i Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship 2018:

1- Josefin Landgren, Sverige, 54 poäng
2- Victoria Mota, Brasilien, 48 poäng
3- Sara Vermeersch, Belgien, 40 poäng
4- Anna Pilroth, Sverige, 36 poäng
5 - Georgia Cox, England, 23 poäng
6 - Mickaëlle Michel, Frankrike, 21 poäng
7- Ina Veronika Toverud, Norge, 20 poäng
7- Maryline Eon, Frankrike, 20 poäng
9- Stefanie Koyuncu, Tyskland, 17 poäng
10- Danielle Johnson, Nya Zeeland, 14 poäng

Web och sociala medier:

Twitter: @ljchampionship
Facebook: www.facebook.com/ljchampionship
Instagram: ladyjockeysworldchampionship
Websida: www.ljtwc.com

Amie Karlsson
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Abby och Chaves champs
Abby och Chaves champs

I samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro uppmärksammandes och hyllades 2025 års champions i vinnarcirkeln mellan loppen. Några championtitlar var klara sedan länge, medan andra inte avgjordes förrän i de sista loppen. Läs mer

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer