Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Vinnie kommer på besök till Svenskt Grand National

1 juni 2015

Populära Vinnie kommer att besöka Strömsholm på Grand Nationaldagen den 13 juni.

Historien om Vinnie
Vinnie föddes på en bondgård i småländska Vinnåker som det lite udda resultatet av en romans mellan ett framgångsrikt travsto och en nordsvensk arbetshäst. Vinnies mamma försvann när han var liten. Hon var ju en tävlingshäst som skulle tillbaka till travbanorna. Pappan tog det hårt, men Vinnie bestämde sig för att inte låta motgångar och dåliga förutsättningar stoppa honom. Han lämnade gården och drog ut i världen för att nå sin dröm. Av sin mamma har han nämligen fått lära sig att ingen dröm är för stor.
 

Vad betyder egentligen ingen dröm är för stor?
Det är Vinnies inställning till livet. Den handlar om att våga sikta högt, hålla fast vid sina drömmar och kämpa på även när det går trögt. Vinnie ser bara möjligheter.

Vinnie

När kan man få träffa Vinnie?
Det är inte omöjligt att han dyker upp på stan då och då. Han gillar att träffa folk. Ja, man kan till och med påstå att han är beroende av att bli sedd och omtyckt.
Som av en händelse kommer Vinnie till Strömsholm och Svenskt Grand National lördagen den 13 juni för att träffa sina fans. Missa inte det!
Vill du träffa honom digitalt hittar du honom på Facebook som Vinnie the Dreamer. Häng med dit!

Mer information om Vinnie finns också på hans egen hemsida http://vinnie.se/
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer