Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Victor Kalejs och Arabda till start på Meydan

24 januari 2017

På torsdag tävlas det återigen på Meydan i Dubai. Två svensktränade hästar är startanmälda, Victor Kalejs och Arabda, och båda hästarna rids av Per Anders Gråberg.

På torsdag är det alltså dags igen för tävlingar på Meydan. Då får vi se nyblivna treåringen Victor Kalejs från Roy Arne Kvislas stall göra Dubaidebut efter en strålande tvåårssäsong i Sverige. Han startar i UAE 2000 Guineas Trial och motståndet går inte av för hackor, det är ett riktigt tufft gäng som Victor Kalejs ska möta.

Arabda, som tränas av Patrick Wahl,  tar sig an ett gäng vassa ston i Grupp 2 loppet Cape Verdi. Hon har sin debut på Meydan avklarad och tyvärr gick inte det loppet enligt planerna. Arabda fick hårt tryck inledningsvis och på upploppet blev hon ordentligt påriden. Den här gången är motståndet väldigt tufft som sig bör i ett Grupp 2 lopp. Högst rankad är Godolphins Very Special som har två Grupp 2 segrar och en andraplats i Grupp 1 på sitt CV. Very Special har dock inte  startat sedan juli 2016 vilket kan vara ett orosmoment.

Svenska Pia Brandt, som tillsammmans med sin man Joakim har sin träningsrörelse i Frankrike, har med två hästar i Arabdas lopp. Det är Nils Petter Gills Silver Step som kommer att ridas av Mickael Barzalona och Via Firenze som får Richard Mullen i sadeln. Silver Step vann ett Grupp 3 lopp i Milano i september vilket var stoets senaste start. Via Firenze avslutade säsongen i Frankrike med en tredjeplats i ett Listed Race i Deauville.

 

Vill du se loppen live? Ladda ner appen ERA, klicka här eller klicka här för att komma till Dubai TV (välj kanal 3)

 

Meydan torsdag 26 januari

Klicka på respektive lopp för att se programmet på emirates.com där du också kan se resultaten och lopprepriser efter loppen.
 

Lopp 4 UAE 2000 Guineas Trial
1400 meter dirttrack, total prissumma 100 000 USD
Loppet rids kl. 17.15 svensk tid
 

Nr 13 (startbox 11) Victor Kalejs (USA)
Ägare: Teleko Racing
Tränare: Roy Arne Kvisla
Jockey: Per Anders Gråberg

Victor Kalejs sq
Victor Kalejs med Per Anders Gråberg vinner Skånelandlöpning på Jägersro 2016

 

Lopp 5 Cape Verdi (Gr2)
1600 meter gräs, total prissumma 200 000 USD
Loppet rids kl. 17.50 svensk tid

Nr 5 (startbox 5) Arabda (GB)
Ägare: Stall Arabda Racing - Easy
Tränare: Patrick Wahl
Jockey: Per Anders Gråberg

 Arabda
Arabda med Per Anders Gråberg och Arabdas skötare Anneli Camilleri

 

 Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer