
Kodiaction, Grandpa's Prince och Gold Streak - tre hemmahästar som Per-Anders Gråberg lotsade till seger på Bro Park i söndags.
Veckosvepet 34: Norskt Derby, Ebor Festival och hemmahästarna glänste på Bro
19 augusti 2025 12:31
Det råder Derbyfeber i Norge med tävlingar både onsdag och söndag. Jägersro arrangerar Galoppkampen på fredag kväll; sex lopp varvade med roliga publikfriande aktiviteter. I den stora galoppvärlden arrangeras Ebor Festival på York.
GALOPP I VECKAN
Onsdag 20 augusti, Övrevoll
Norges huvudstadsbana Övrevoll värmer upp inför söndagens stora Derbyfest med att även arrangera lunchgalopp den här veckan. Första start är som vanligt 12.20 och sju uppgörelser står på programmet.
[mer info på ovrevoll.no]
Fredag 22 augusti, Jägersro
Välkommen till Friday Night Racing med Galoppkampen på Jägersro - en fredagskväll du sent kommer att glömma! Det blir en fullspäckad afton med sex spännande lopp varvade med roliga aktiviteter och tävlingar. Dessutom rids två fartfyllda ponnyrace! Vi ses på banan kl 17.00.
[mer info i kalendariet]
Lördag 23 augusti, Ålborg
Galoppbanan i jylländska Ålborg arrangerar årets största galoppdag med sju uppgörelser på programmet. Huvudnummer är Racing Arena Champion Stakes med 120 000 danska kronor i prispotten. Första start 14.00.
[mer info på aav.dk]
Söndag 24 augusti, Övrevoll
På söndag arrangerar Övrevoll årets största och festligaste tävlingsdag. Klassikern Norskt Derby för de treåriga hästarna är självklart den stora höjdpunkten. Men den här dagen avgörs även storloppen Marit Sveaas Minneløp (Gr 3), Polar Cup (L) och Skandinaviskt Mästerskap för 2-åringar. Övrevoll är dessutom värd för V64-spelet.
[mer info på ovrevoll.no]
Du kan spela på alla skandinaviska och många utländska galopptävlingar hos ATG. På sidan atg.se/galopp hittar du mer information. Livesändning från tävlingarna kan du se i ATG Live. Tips till alla tävlingsdagar i Sverige finner du på Galopptips.
Du kan spela på alla skandinaviska och många utländska galopptävlingar hos ATG. På sidan atg.se/galopp hittar du mer information. Livesändning från tävlingarna kan du se i ATG Live. Tips till alla tävlingsdagar i Sverige finner du på Galopptips.
NYHETSSVEPET
Icon Bling toppar Derbyfältet: Ifjol tog Jan-Erik Neuroth hem Norskt Derby med Schamyl. I årets upplaga sadlar hemmatränaren ut hela fyra hästar. Högst rankad i fältet med ett handicaptal på 86 är Icon Bling, obesegrad på fyra starter i år. Lope De Vega-sonens senaste start var i Derby Trial, då han besegrade stallkompisen Zakopane (84) med dryga två längder. Niels Petersen är faktiskt strået vassare - han tränar nämligen fem av de tretton hästarna i fältet. War Socks (hcp 85) är högst rankad och rids av Carlos Lopez.

Icon Bling vann Derby Trial under Sandro De Paiva.
Nimitz anmäld till ny stor handicap: Henrik Engblom-tränade Nimitz är kvar i England. På lördag är den svenskuppfödda fyraåringen anmäld till den stora handicapen Constantine Handicap över 1 200 meter på York. I skrivande stund har 36 hästar anmält sitt intresse till uppgörelsen, som har en samlad prissumma på över 1,5 miljoner kronor. Max 20 hästar får vara med och definitiv startlista blir klar senare i veckan.
Queen Azteca femma USA: I sin sista start för tränare Niels Petersen skar Queen Azteca mållinjen som femma i lördagens Alabama Stakes för treåriga ston på Saratoga Racecourse. Joel Rosario red den svenska derbytvåan, som nu tävlade i Team Valor Internationals ägarfärger. Segern i den 2 000 meter långa Grade 1-löpningen gick till Medaglia d'Oro-dottern Nitrogen, som tillsammans med Jose Ortiz avvisade Kentucky Oaks-vinnaren Good Cheer med en dryg längd.

Treåriga Grandpa's Prince levererade ett riktigt styrkebesked på Bro Park.
Söndagens tävlingar på Bro Park bjöd på riktigt fin sport. I synnerhet tre hästar levererade prestationer som lovar gott inför framtiden. Samtliga reds till seger av Per-Anders Gråberg.
- Roy Arne Kvisla-tränade Kodiaction följde upp segern i Malmö Stads Pris med en ny fullträff i 7 Furlong Challenge. Toppvikten 62 kilo utgjorde inga hinder för Stall Poulards irlandsimport och årets tredje seger blev så pass lätt att handicaptalet höjdes med fyra kilo till 86.
- Från Roy Arne Kvislas stall kommer även Derbytrean Grandpa’s Prince, som levererade ett klockrent styrkebesked mot äldre konkurrenter. I ett nafs stärkte RC Horse’s irlandsimport sitt handicaptal från 83 till 89. Blir nästa uppgift Stockholm Cup International?
- Nickes Minneslöpning blir sannolikt nästa utmaning för Caroline Malmborgs segerstaplare Gold Streak. Den femåriga fuxen har sedan länge glömt hur det är att förlora med dirttrack under hovarna. Englandsimporten hade handicaptalet 90 inför söndagens start och uppgraderades nu med ytterligare ett kilo.

Tarantina tillsammans med ägare och uppfödare Dean Olsen, Tobias Hellgren och Anna Pilroth.
Hälften av de sex uppgörelserna på Övrevoll i torsdags kväll gick till svensktränade hästar:
- En häst utöver det vanliga. Det sa Anna Pilroth efter att hon lotsat tvååriga Tarantina till en lätt debutseger. Tarantina är en yngre halvsyster till danska Derbyvinnaren Titannia, som tragiskt gick bort för bara ett kort tag sedan. Tränare Tobias Hellgren meddelade att nästa start blir i Skandinavisk Mesterskap för tvååringar redan nu på söndag.
- Stall Hellgren tog även hem den följande amatörlöpningen med Legosoldat. Efter två andraplatser tidigare i år fick irlandsimporten göra säsongens första besök i vinnarcirkeln tillsammans med framgångsrika Tonje Sørvang.
- Andelshästen I Am I Fighter följde upp segern på hemmabanan Göteborg Galopp i söndags med att säkra årets fjärde fullträff i en handicap över 1 600 meter. Charlotta Ericsson sände tidigt fram Susanne Sivrup-Rosenqvist adept till ledningen och därefter släppte irlandsimporten ingen över bron.
Buddy Bob i Marit Sveaas: Svenska tränaren Tobias Hellgren är inte rädd för att spänna bågen. På söndag sadlar han ut Buddy Bob Grupp 3-löpningen Marit Sveaas Minneløp. Tioåringen har visat kanonfin form i år med fyra segrar på åtta starter. Som vanligt är det Anna Pilroth som rider. Annike Bye Hansen och svenska Väsby Häst ställer upp med en riktigt stark duo i form av Admiral De Vega och Hard One To Please. Den förstnämnda vann Stockholms Stora Pris i våras och är med ett handicaptal på 93 den högst rankade hästen i fältet.

Buddy Bob har segrat på både Gärdet och Strömsholm tidigare i år.
Bra betalt för en andraplats: Magne Jordangers och Finn Blichfeldts tvååring Street Show tog en fin andraplats i en av Arqanas auktionslöpningar över 1 300 meter på Deauville i torsdags. Maxime Guyon red den Pia och Joakim Brandt-tränade Showcasing-avkomman, som fick hela 49 000 Euro för sin andraplats.

Newton tog årets fjärde seger på Klampenborg.
Även från fredagskvällens tävlingar på Klampenborg blev det en del blå-gula framgångar:
- Max Friberg tog årets första jockeyseger då han lotsade Roger Osberg-tränade Soup Or Sonic först över linjen i en handicap över korta 1 100 meter. Detta var stoets andra fullträff på Klampenborg i år. Svenskt även på andra- och tredjeplatsen genom Cece Borgia och Hall of Fame.
- Ännu en häst som tycks stortrivas på Klampenborg är Johanna Åberg-tränade Newton. Årets fjärde viktoria på den danska huvudstadsbanan bärgades i en klass 4-handicap över 1 800 meter. Josefin Landgren stod för styrningen.
- Från fredagens tävlingar noterar vi även att den svenskuppfödda tvååringen Daylight svarade för en mersmakande debut för tränare Flemming Velin. Oliver Wilson red Stall Sigfridssons uppfödning, som såldes för hela 520 000 danska kronor på Scandinavian Open Yearling Sale förra året. Daylight är undan stoet Perfect Day, som tidigare har lämnat Wayfarer, numera i träning hos Maria Andersson.

Svenskuppfödda Daylight svarade för en mersmakande debut.
Jockeys rider på beachen: Den här veckan reser Per-Anders Gråberg, Elione Chaves och Maikel Narvaez Bravo till Spanien för att delta i de traditionella hästkapplöpningarna i Sanlúcar de Barrameda. Tävlingarna hålls varje år på stranden vid floden Guadalquivirs mynning, med utsikt över Doñana nationalpark. Löpningarna arrangeras tisdag t o m torsdag och rids när tidvattnet är som lägst.
Ebor Festival på York: Den här veckan riktar många blickarna mot galoppbanan York i Storbritannien, som arrangerar sin stora Ebor Festival. Mellan onsdag och lördag rids ett flertal Grupp- och Listed-löpningar, varav fyra har Grupp 1-status.
- Onsdag: Juddmonte International Stakes (Gr 1) över 2 000 meter för treåriga och äldre.
- Torsdag: Yorkshire Oaks (Gr 1) över 2 400 meter för treåriga och äldre ston.
- Fredag: Nunthorpe Stakes (Gr 1) över 1 000 meter för två- och treåriga samt äldre.
- Lördag: City Of York Stakes (Gr 1) över 1 400 meter för treåriga och äldre.
Loppen från onsdag till och med fredag visas på ATG.se
Åringsauktionen i Danmark: Fredagen den 19 september arrangeras Scandinavian Open Yearling Sale på York Stutteri i Danmark, en av höstens två stora åringsauktioner i Skandinavien. 98 åringar är anmälda och i lördags publicerades de individuella katalogsidorna i PDF-format, som du hittar på länken nedan.
[yearlingsale.dk]
Höjd spelskatt hotar sporten: Galoppsporten i Storbritannien har utlyst strejk den 10 september i protest mot finansministeriets planer på att höja spelskatten. De schemalagda tävlingsdagarna på Carlisle, Lingfield, Uttoxeter och Kempton kommer att ställas in som en konsekvens av strejken. Idag är spelskatten på galopp och andra sporter 15 procent i Storbritannien. Farhågorna är att skattesatsen ska höjas till samma nivå som casino, poker och andra onlinespel, d v s 21 procent, vilket skulle resultera i ett hårt slag för galoppsporten.
Grupp 1-seger i nya ägarfärger: Diego Velazquez avvisade med knapp marginal fjolårets 2000 Guineas-etta Notable Speech i Prix Jacques le Marois (Gr 1) på Deauville i söndags. Christophe Soumillon red den Aidan O’Brien-tränade Frankel-avkomman, som nyligen såldes till Sam Sangster och andra intressenter från bland annat Skandinavien.
Högt köptryck i Frankrike: På måndagen avslutades Arqana August Yearling Sale i Deauville på nya rekordnivåer. Av de 272 åringarna såldes 217 till ett medelpris av 266 000 euro, en klar förbättring jämfört med fjolåret. Med åtta åringar till snittpriset 1 miljon euro var Godolphin auktionens största köpare. Därefter följde Amo Racing, som fick buda rekordhöga 3 miljoner euro för ett sto efter Night of Thunder.