Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Vårpremiär på ponnygaloppen

7 juni 2016

Igår tävlades det för första gången i år på ponnygaloppen på Täby Galopp. Fem spännande lopp avreds och vi fick se flera spännande upplopp.

Följande extrapriser delades ut:

Kerstin Stenlund – Attyrory Paky – Bäst gjorda ekipage lopp 1
Tea Skippari – Cavalier Cornetto - Bäst gjorda ekipage lopp 2
Alva Eriksson – Kittie - Bäst gjorda ekipage lopp 3
Emma Almendal – Helikopter - Bäst gjorda ekipage lopp 4
Leah Fridell – Erik - Bäst gjorda ekipage lopp 5
Elin Hedman – Munsboro Ballybeg dagens taktikpris
Marika Masuhr – Kingston 27 – stilpris
Sofia Källström – Teddy Af Jäboruder – stilpris

Foton från tävlingarna hittar ni här
Resultatet från tävlingarna hittar du längst upp till höger
Filmer från tävlingarna hittar du på youtube

Från tävlingarna noterar vi:
Att Emma Nordin och Västergårds Hidalgo tog ännu en överlägsen seger i kategori D. Tvåa blev bra spurtande Munsboro Ballybeg med Elin Hedman som knep andraplatsen före Grace Delivered och Alina Öhgren.

Att E G Bernouilli och Melissa Juneskans var överlägsna i kategori C. Det blev en lekande lätt seger före bra avslutande Steyn och LinnWinge som precis på mållinjen tog sig förbi Joyce Pride och Wilma Källström.

Att Amanda Rowe vann i sitt första lopp tillsammans med Almnäs Macarena. Ekipaget kom med full fart längst ut i banan och vann före Loppan och EnglaTunmar medan Ida Karlsson och Lilla Vargen tog hand om tredjeplatsen.

Att segermaskinen Rathosey Too och Josefin Eleftherakis fortsatte sitt segertåg och nu vann ytterligare en seger. Tvåa blev Too Bright Too och hans nya ryttare Julia Blom som spurtade snabbt över upploppet efter en lite strulig start. Tredjeplatsen gick till Helikopter och Emma Almendal.

Att Bradstone Matrix och Thilde Smedberg tog hand om segern i dagens sista löpning. Tvåa blev Norrskenets Grim med Nova Malmström och trea blev Kevin och Engla Tunmar.

Nästa tävlingsdag på Täby är den 5 maj på Kristi Himmelfärd och redan den 24 april är det den första avdelningen av Jockeyklubben Cup på Jägersro.
Vi vill tacka alla deltagare med familjer och funktionärer för en trevlig dag!
Lotta & Cicci
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer