Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Välbesökt ponnygaloppfinal på Täby!

4 september 2013

aretskamparÅrets kämpar: Askir Granaht, Simon Turai och Jeff Åkesson
Fotograf: linda persson

Den 24 januari samlades ponnygaloppfolket från Mälardalen för en säsongsavslutning på Täby Galopp.

Dagen inleddes, för de som ville, med en Plastic Wonder träning för Linda Persson. 12 stycken kom till den träningen vilket var kul!

På själva säsongsavslutningen hade 44 personer samlats i Ung Galopps stuga. Det bjöds på korv med bröd och fika. Därefter delades deltagarna in i lag om tre personer till frågesporten. Frågesporten bestod av häst- och galoppfrågor. Resultatet var lysande och visar att det finns en god kompetens bland våra aktiva ponnygalopptjejer och killar (och även föräldrar)!

Sedan fick deltagarna se filmen Galoppsport innan det var dags för den spännande prisutdelningen. Följande pris delades ut:

Årets ekipage kategori A: Linnéa Matteoni/ Beatha Af Jäboruder
Årets ekipage kategori B: Sanna Lundin/ Rathosey Too
Årets ekipage kategori C: Zabine Svensson/ Sputnik
Årets ekipage kategori D: Therese Karlsson/ Voltaire
Årets ekipage kategori xx: Kevin Ankarskiöld/ Moon Quiz

Årets stilryttare: Kimberley Curran
Årets nykomling: Ellen Gorgiev
Årets komet: Fanny Olsson

Årets kämpe: Jeff Åkesson
Årets kämpe: Askir Granaht
Årets kämpe: Simon Turai

Årets ridskoleryttare: Aleksandra Ekelund
Årets bäst gjorda ponny: Käpplinge Jazza (Felicia Hassleborg)

Ett stort grattis till alla pristagare!

Vi på Ung Galopp vill tacka alla för det gångna året och hoppas att vi syns på banan under året!

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_2011 copy
DSC_2011 copy

Triton LAG-SM 2025, årets stora event för alla våra duktiga ekipage. Dagen som handlar om sammanhållning, spänning och glädje på ett helt annat sätt än de andra tävlingarna. Detta är våra framtida jockeys som tillsammans representerar ponnygaloppen på allra bästa sätt. Vi är stolta över Er Alla! Läs mer

DSC_6567
DSC_6567

Fridaynight Racing på Jägersro Galopp och det innebar även två löp med våra minsta och största ponnysar. Våra fina ekipage visade sig från sina bästa sidor och var verkligen fina ambassadörer för ponnygaloppen. Vi är så stolta över er allihopa! Läs mer

DSC_4989 copy
DSC_4989 copy

Bro Park och Jockeyklubben Cup lockade många fina ekipage denna härliga söndag i augusti och vi är så glada över alla våra ponnyungdomar. På grund av det stora antalet deltagare i dagens tävlingar kommer vi idag enbart att referera de 5 första i startfältet. Dock har ALLA deltagare gjort bra ifrån sig och kan sträcka lite extra på sig som fina representanter för ponnygaloppen. Läs mer