Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Välbesökt kick-off på Täby

13 februari 2015

I söndags hölls årets Kick-off inför ponnygaloppsäsongen på Täby. Vi hyllade fjolårets champions och diskuterade viktiga frågor inför årets säsong.

årets ponnygaloppör
Almnäs Macarena blev Årets Ponnygaloppör 2014 och hennes ryttare Julia Blom tog hem titeln årets ponnyjockey.

 

Ungefär 65 personer var med på Täbys kick-off i söndags. Det bjöds på hembakad fika med bullar, muffins och kolakakor som familjen Winge generöst bjöd alla deltagare på, tusen tack!

Följande priser delades ut:

Årets Ponnygaloppör: Almnäs Macarena
Årets Ponnyjockey: Julia Blom

Följande blev champions i sina respektive kategorier:
Kat A:
Almnäs Macarena Julia Blom
Kat B: Too Bright Too Anna-Maria Eleftherakis
Kat C: EG Bernouilli Melissa Juneskans
Kat D: Soumaoro Liloo Rygaard

Följande extrapriser kommer att delas ut. Skåneobaserade kommer att få sina priser på Kick Off den 15 mars på Jägersro

Årets komet
Audra von Dalwigk

Årets nykomling
Alva Eriksson

Årets kämpe
Kim Gudmundsson
Thilde Smedberg

Årets klättrare
Isabella Safioti
Elin Nordin

Årets Taktiker
Elin Hedman
Angelika Berg

Årets flitigaste ponnyjockey
Ida J Hedman 22 lopp
Marika Masuhr 20 lopp

Årets Stilpris
Elliot Öhgren
Linda Svensson Krupke
Malin Granelund
Annie Lindahl
Emma Nordin

Årets Groom
Jonas Tunell
Erica Lindström
Ebba Lundberg
Alexandra Allgulin


kick-off pristagare
Bild på alla pristagare på Täbys kick-off

 

I samband med kick-offen delade vi ut enkäter som alla deltagare fick fylla i. Här kan du läsa vad deltagarna tyckte:

Är det bra att alla, oavsett placering, får prisrosett och medalj?

96% vill ha kvar rosetter till alla
89% vill ha kvar medaljerna till alla

Är det bra med en "Cup" där priset är en utbildningsresa?

89% ja

Ska vi ha resebidrag?

87% ja

Förslag som kom om vi skulle ta bort resebidragen var:

utbildningar
fler tävlingsdagar
prispengar
sänka resebidragen
bara ge resebidrag till de som reser längre än 30 mil

Deltagarna fick sedan möjlighet, på enkäten, att skriva ner åsikter, idéer och andra tankar om ponnygaloppen. Dessa kommer vi att sammanställa och lägga ut tillsammans med en komplett enkätredovisning efter Jägersros kick-off den 15 mars.

Nu laddar vi för en spännande ponnygaloppsäsong men innan dess håller vi ponnygalopplicenskurser både i Stockholm och i Malmö. Missa inte att anmäla dig om du inte har gjort det och sprid gärna budskapet om ponnygaloppen till dina ridkompisar, vi behöver bli fler!

Länk till licenkurs på Jägersro den 15 mars

Länk till licenskurs på Täby Galopp den 29 mars

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

ATkursHT24 RoseMarie
ATkursHT24 RoseMarie

Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, en tappskokurs, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

_DSC8047
_DSC8047

Nu kan Svensk Galopp presentera ponnygaloppens tävlingskalender för 2026. Totalt blir det 25 tävlingsdagar fördelat på Bro Park, Göteborg och Jägersro Galopp samt Gärdet där Triton SM i ponnygalopp avgörs den 6 juni. Läs mer

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer