Foto: Elina Björklund
Nastaria VC TOP

Anna Schleusner Fruhriep både tränar och äger Stockholm Cup-vinnaren Nastaria.

Tysk seger för andra året i rad: Stoet Nastaria tog hem Stockholm Cup

21 september 2025 18:16

Det blev tysk segerglädje efter Stockholm Cup International (Gr3). Det tuffa stoet Nastaria med Jozef Bojko var helt enkelt bäst.

Ägaren och tränaren Anna Schleusner Fruhriep var riktigt tagen efter vinsten.

– Det är fantastiskt. Jag kan inte prata.

Anna startade en häst i Sverige för sju år sedan, vann löpning och blev så väl mottagen att hon på stående fot lovade komma tillbaka. Det dröjde förstås sju år, men nu visste hon att det fanns en segerchans till och det i ett stort lopp.

– Vi visste att vi hade en bra häst som kunde vinna.

Jozef Bojko placerade det stenhårda stoet utvändigt ledande Claymore som drog i ett bra tempo. 200 meter från mål kopplade Nastaria greppet och sedan kom ingen i närheten.

– Det här är en perfekt dag, sa Anna. Min familj är på plats, sen är alla så vänliga och trevliga och så vinner vi det stora loppet.

Och Anna Schleusner Fruhriep lovade direkt att kvällen skulle bli minst lika bra.

– Vi ska dansa, gråta och dricka…

Bakom vinnaren fullföljde Claymore starkt till andraplatsen medan Espen Hill – han älskar verkligen Cupen – avslutade strålande till en tredjeplats. Madeleine Smith hade satt Espen Hill i lysande författning och red sedan ett optimalt lopp.

Från Cupdagen noterar vi i övrigt

Twirling Ghost har hittat sin sedvanliga höstform. Vann Nickes Minneslöpning (L) efter ett lopp i draget.

– Han är kanske inte lika blixtrande från start när han går in i boxarna med en huva, men han har ju visat att han är effektiv bakifrån också. Fast idag blev jag lite orolig, när han kopplat greppet blev han lite bekväm och väntade nästan på de andra, berättade ridande Per Anders Gråberg.

Foto: Elina Björklund
Twirling Ghost

Twirling Ghost tog hem Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) för andra året i rad.

Fredrik Reuterskiöld blev rörd sedan hans Lamborghini BF imponerat i Bro Park Sprint Championship (L).

– Det här var som i fornstora dar när man kom upp till Cupdagen för att att vinna storlopp, kommenterade Fredrik Reuterskiöld. Vi har haft mycket tålamod med den här hästen, han var inte färdig som 2-åring men nu är han redo. Så det här var fantastisk kul.

Foto: Elina Björklund
Lamborghini BF

Lamborghini BF visade stora fartresurser.

Lanwades Stud Stakes (L) såg en imponerande vinnare i Capitana Bling. Hon stred tappert från ledningen.

– Vi kom med ambitioner, men kunde inte tro att det skulle gå så lätt, sa jockeyn Manuel Martinez.

Appel Au Maitre Svelalandlöpning vanns av Sören Jensens Taifuu som avslutade mycket snabbt tillsammans med Oliver Wilson.

> Läs mer om loppen och se resultaten

Fler nyheter, artiklar och annonser

Att svenskuppfödda fullblod vinner lopp i England hör sannerligen inte till vanligheterna. Men på Wolverhamton i måndags kväll trillade polletten plötsligt ner. I sin sjunde start i livet spräckte fyraåriga Belle Amie segernollan i sin första start för tränaren David Simcock.

Belle Amie är uppfödd av Therese Staffanssons Gunntorp Stall & Avel i Östergötland och segrade i en löpning över 2 000 meter på allvädersbanan. Prestationen var värd drygt 3 000 engelska pund.

Bellardo-dottern är undan det franskfödda Soldier of Fortune-stoet Corpus Chorister. Hennes äldre halvsyskon Caius Chorister segrade fem gånger som treåring och som femåring mötte hon några av världens främsta hästar i Grupp 1-löpningar på bl a Ascot och Longchamp.

I höstas såldes Belle Amies yngre halvsyskon Al Ghouti på Bro Parks åringsauktion för 50 000 kronor till Stall Direkt. Moohaajim-dottern är i träning hos Patrick Wahl.

Espen Hill årets häst
Espen Hill årets häst

Stämningen var varm och glädjefylld när Svensk Galopp arrangerade årets stora Galoppgala i Malmö på lördagen. Årets hästar och fjolårets champions hyllades i ett flertal olika kategorier. Festens klarast lysande stjärna var tveklöst Espen Hill. För andra gången på tre år tog Madeleine Smiths stora stallstjärna hem galans tyngsta titel; Årets Häst. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com