Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Två tunga favoritfall i V4-upptakten

26 juni 2013

Onsdagens lunchtävlingar på Jägersro bjöd på fin galoppsport i ett vackert septemberväder. Två tunga favoritfall de två inledande avdelningarna gjorde att V4-utdelningen nådde 2 164 kronor. Tränarna Hans-Inge Larsen och Johan Reuterskiöld hade all anledning att vara belåtna med dagen. Båda fick nämligen göra två besök i vinnarcirkeln.

East Meets West

Hela 100 000 kronor stod på spel i V4-omgångens inledande Sea Bird II-löpning över 2 200 meter. Här sände Jacob Johansen resolut fram fältets enda treåring, East Meets West, till ledningen och kunde sedan reglera det fem hästar starka fältet efter eget tycke.

I ingången till slutsvängen ökade East Meets West farten och i början på upploppet hade Stall Camres irlandsimport skaffat sig ett par längders övertag till närmaste konkurrent som han förvaltade på bästa sätt fram till mållinjen.

- Med tanke på East Meets West fina insats i förra starten hade jag ganska höga förväntningar på honom idag. Jag har alltid hävdat att detta är en riktigt bra häst och det tycker jag han visade idag, sade danske Bent Olsen, som har stora planer för sin adept.

- East Meets West trivs helt klart på dirttrack och med Sadler’s Wells på mödernesidan har han inga problem med långa distanser. Hästen står kvar i Norskt St Leger, men det lutar åt att vi väljer Skånska Fältrittklubbens Jubileumslöpning här på Jägersro istället.

Två längder bakom vinnaren avslutade storfavoriten Aces Star (P-A Gråberg) plusbetonat från en position längst bak i klungan och nosade ut en positiv Copper Canyon (O Wilson) i kampen om andraplatsen.

Naveen och Ta Ajabb drog ifrån favoriten

Naveen Lakshminarayan har fått en riktig rivstart på sin lärlingskarriär. I V4-2 tog indiern sin fjärde seger på blott tio ritter i sadeln på Katharina Stenefeldts nyförvärv Ta Ajabb.

Att Ta Ajabb på pappret stod tio kilo sämre till mot jättefavoriten Forever Snow var inget som bekom Naveen. Efter en lite sen start forcerade han bestämt fram Pastoral Pursuits-sonen till ledningen runt slutsvängen.

Elione Chaves på Forever Snow gjorde vad han kunde för att hänga med ledaren i början av upploppet men fick ganska snart inrikta sig på att försvara andraplatsen. För Ta Ajabb gick helt enkelt inte att fånga. Han dansade undan till en lekande lätt trelängdersviktoria över de avslutande 200 meterna.

Ta Ajabb köptes i England för 6 500 Pund. Ulf Perssons Klagshamns Måleri och Fasad äger treåringen tillsammans med bl a Stefan Ratell.

- Vi var lite osäkra på hur Ta Ajabb skulle klara sverigedebuten, han har ju aldrig startat på dirttrack tidigare. Sedan blev jag naturligtvis lite nervös när han ryckte ifrån storfavoriten så pass tidigt. Efter den här fina insatsen får vi ta oss en funderare på vad som blir nästa uppgift, sade Ulf Persson.

Efter två V4-avdelningar var värdet höga 774 kronor.

Tintillons tredje årsseger

I början av säsongen var femårige Tintillon fortfarande segerlöst på 17 försök. Men nu har Dansill-sonen börjat förstå vad kapplöpning verkligen går ut på. Nämligen att vinna.

Efter att ha spenderat en stor del av den 2 400 meter långa uppgörelsen som sexa mitt i klungan tog Tintillon upp jakten på ledande Conservator (O Wilson) i början av upploppet och kopplade segergreppet i god tid före mållinjen. Precis som vid segern i början av augusti var det lärlingen Marcos Robaldo som skötte tyglarna.

Tintillon ägs av konsortiet Stall Tintin och tog här sin tredje seger för året.

- Tintillon kom lite snett på det i handicapen förra året och stod helt enkelt lite för tufft inne i loppen. I år har det varit lättare att hitta passande uppgifter åt honom, förklarade tränare Hans-Inge Larsen.

Lunchdubbeln 6-3 gav ett odds på 49,17.

Per-Anders måttade in segern

En häst som verkligen ryckt upp sig i år är Unique Case. I V4-omgångens avslutande handicap tog Jonna Larssons femåring sin fjärde seger i femte starten för året.

Under rutinerade Per-Anders Gråberg tog Unique Case upp jakten på ledande Eaglecott (J Pinto) och Runsonrun (M Friberg) runt slutsvängen och måttade in segern på ett fint sätt i de avslutande galoppsprången.

Segermarginalen skrevs till en hals men i praktiken var den lättare än så.

- Unique Case har verkligen visat fin utveckling på sistone. Vi har bland annat lagt om träningsrutinerna och nu går vi mest långa jobb med honom. Dessutom har han fått en ny typ av skor, sade Jonna Larsson.

Unique Case var favorit i V4-finalen och fastställde utdelningen till 2 164 kronor.

Gauntlett och Johansson regerade i V5-inledningen

Gauntlett ser alltid ut som en rund miljon i ledvolten. Tyvärr är den sexårige fuxhingsten skörare än vad man kan tro. Regelbundna hovsprickor gör att tränare Hans-Inge Larsen alltid måste fundera en extra gång på när och hur ofta han ska starta sin adept.

I V5-omgångens inledande sprint var det liksom inget snack om vem som regerade. Under mäster Fredrik Johansson tackade Gauntlett värsta konkurrenten Master Chef (J Johansen) för sällskapet i början av upploppet och accelererade undan till en komfortabel trelängderstriumf.

- Gauntletts hovar har faktiskt blivit mycket bättre sedan vi började med ett nytt specialfoder. Dessutom har jag en väldigt duktig hovslagare i stallet. Vi hade egentligen lite planer på att starta honom i Nickes Minneslöpning på söndag, men efter noga övervägande valde jag den här uppgiften istället. Med facit i hand var det nog ett klokt beslut, sade Hans-Inge efter sin andra dagsseger.

Gauntlett ägs av Falkbolagen AB och är uppfödd av Eva C S Pettersson.

Skön seger för kretsen bakom Polar Desert

Polar Desert har varit en av de stora snackhästarna sedan Omar Zawawi ropade in tvååringen för närmare 800 000 kronor på Breeze Up-auktionen på Doncaster i våras och satte honom i träning hos Johan Reuterskiöld . Men framgångarna har dessvärre låtit vänta på sig.

Invincible Spirit-sonen blev tidigt skenbensöm. Kretsen bakom hästen tvingades stryka honom inför en tilltänkt start på Royal Ascot och debuten i Malmö Stads Pris lämnade en hel del att önska.

Men nu visade Polar Desert äntligen lite av sin kapacitet. Trots att han tillsammans med Dayverson De Barros fick gå den tunga vägen utvändigt om favoriten Golden Hit (J Johansen) och Griot (M Rodriguez) runt hela svängen hade han tillräckligt med krafter sparade för att avvisa en positiv Koellenstein (O Wilson) i slutvinjetten.

- Det mesta blev fel för Polar Desert i debuten. Han hade nog fortfarande lite känning i sina skenben. Dessutom skyggade han för de övriga hästarna och bröt långt ut i banan i början av upploppet. Han är köpt för att tillhöra de bästa i kullen och efter det här siktar vi på Voter Juvenile och kanske Vinterfavoriternas Pris, sade Omar Zawawis representant Tore Petré.

Första segern i 23 försöket

Den som väntar på något gott, brukar det som bekant heta. Efter 22 försök tidigare i karriären var det äntligen dags för Ricardo Ramallo-tränade Triple Agent att smaka segerns sötma.

I början av den 2 400 meter långa uppgörelsen såg Triple Agent ut att vilja springa fortare än vad Manuel Martinez önskade och det tog en liten stund innan han lyckades backa ner den fyraårige irlandsimporten bakom hästar i kön.

I slutet av bortre lång smög Triple Agent fram strax bakom tätduon Seigneur Thunder (P-A Gråberg) och Montgomery (J Johansen). En bit in på upploppet tog Monsieur Bond-sonen över kommandot och när mållinjen skars hade övertaget drygats ut till 3,5 komfortabla längder.

Detta var Ricardo Ramallos andra tränarseger i år och den första på hemmabanan Jägersro.

- Jag har alltid haft höga tankar om den här hästen, men han har haft massor av otur i loppen. Annars är Triple Agent väldigt allround och hanterar alla banor och underlag, sade den unge argentinaren.

Triple Agent ägs av Lennart Thuresson och gav ett vinnarodds på 6,38.

Överlägsen seger för Fanny Olsson

Fanny Olsson rider verkligen i medvind för tillfället och har skaffat sig ett säkert grepp i den allsvenska amatörryttarligan. Den ledningen drygade hon ut ytterligare med en helgjuten insats ombord på Arctic Diamond i V5-4.

I början av upploppet slog den sexårige Indian Lodge-sonen klorna snabbstartande Alabama med Sabina Karlsson i sadeln och närmast breezade undan till en överlägsen fyralängdersseger.

- Jag hade en fin ritt idag och det var egentligen bara att gå. Det är jättehäftigt att få rida så här fina hästar, sade 19-åriga Fanny, som för bara ett par år sedan mest red ponnygalopp.

Fortsätter Fanny utvecklas på det här sättet borde en lärlingslicens inte vara alltför avlägsen. Men den närmaste tiden har hon andra planer. I början av oktober gör hon en liten paus från galoppsporten i Sverige och reser över till pojkvännen Shane Karlsson i USA.

Arctic Diamond tränas av Löberöd-amatören Karin Tedesund, som dessutom äger och har fött upp den snygge fuxen tillsammans med sin make Michael.

Vi noterar även att Alabama höll berömvärt till andraplatsen med mastiga 78 kilo på ryggen.

Lillebror ville inte vara sämre

För bara en vecka sedan tog Maria Westman en fin seger med Loveinthesand på Täby Galopp. I eftermiddagens avslutande maidenlöpning ville den två år yngre halvbrodern Hurricane Emerald inte vara sämre.

Tillsammans med Oliver Wilson tog Hurricane Emerald rygg på storfavoriten Mr Fong (J Johansen) runt slutsvängen, övertog kommandot med 100 meter kvar och avgjorde med en halv längd.

- Jag såg Hurricane Emerald i England redan förra året och frågade tränare Mark Johnston om han kunde tänka sig att sälja. Men jag fick vänta ytterligare ett år innan jag kunde ropa in hästen på July Sales. Precis som Loveinthesand är Hurricane Emerald långgalopperad och lätt att rida. Med tanke på att Hurricane Run är pappa bör han stå distans, sade Maria Westman.

Johan Reuterskiöld var naturligtvis nöjd efter sin fina stalldubbel.

- Hurricane Emerald har fått en lite underlig matchning i England. Hästen har en fin galopp men vi visste inte hur mycket fart det skulle finnas i honom idag. Därför kändes det bäst att börja på medeldistans, sade Johan.

En V5-omgång som omsatte starka 452 365 kronor gav 2 175 kronor till 135 rätta system.

Totalt omsattes fina 4 712 051 kronor den här onsdagen.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag kväll är ett antal skandinaviska galoppörer åter ute i hetluften på Meydan-banan i Dubai. Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble tar sig an fjorton motståndare i en kvalitativ handicap över 1 400 meter på gräsbanan – aftonens femte uppgörelse.

Rebel’s Gamble gjorde sin första start för Oscar Berneklint för två veckor sedan. Då blev det en elfteplats bakom danske Great Wish i en 1 200 meter lång Listed-löpning. Den fyraåriga Dark Angel-sonen kommer säkert att vara framsatt med ett lopp i kroppen och nu är det alltså en handicap med lite andra förutsättningar. Den här gången får Rebel’s Gamble den brasilianska jockeyn Bernardo Pinheiro i sadeln.

Tränare Niels Petersen har två starthästar den här kvällen och båda kommer att ridas av Carlos Lopez. Rock of Cashel är först ut i kvällens tredje lopp, en handicap över 2 000 meter. Senare startar även Grey Tycoon i en handicap över korta 1 200 meter.

Ytterligare två skandinavisktränade hästar står som reserver inför fredagens tävlingar; Sunday Fudge och Mr Pirelli.

> Fullständiga startlistor finns på emiratesracing.com

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.