Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Två rejäla skrällar på SM igår!

13 september 2013

Kat_aAlexandra Lane och Danstorps Manolito vann SM i kat A 2013
Fotograf: stefan Olsson, Svensk Galopp

Igår red vi Täby Stall och Foder SM i ponnygalopp på vackra Strömsholm.

Väderprognosen varnade för kraftigt regn under dagen men lyckligtvis var detta falskt alarm och gårdagens tävlingar kunde avridas i strålande solsken på Strömsholms fina bana.

Prisutdelare var sponsorn Täby Stall och Foders ägare Kjell Olsson som dessutom delade ut en välfylld påse till bäst gjorda ponny i varje lopp. Vi tackar Kjell för hans engagemang som sponsor i ponnygaloppen! Vi vill återigen påtala hur viktigt det är att ni uppskattar våra sponsorer och skickar tackkort till dessa (eller till någon av Lotta och Cicci så kan vi skicka vidare). Detta uppskattas verkligen och gör att vi i framtiden har mycket lättare att behålla våra generösa sponsorer. Tack på förhand!

Fullständiga resultat från tävlingarna hittar du via länken längst ner på sidan. Bilder ligger på Svensk Galopps sida se länk nedan. Dessvärre har vi inte någon film från tävlingarna men eventuellt finns det film på SM i kat A. Vi får besked om det i veckan.

Följande vann pris för bäst gjorda ponny i respektive lopp:

Willesley Hero - Sofia Presits
Just My Easy Lover - Angelika Berg
Atom - Tea Skippari
Doris - Kim Gudmundsson
Wamir - Jonna Peters

Ett stort grattis till er alla!

Från tävlingarna noteras:

Att Jeff Åkeson och Too Bright Too upprepade fjolårets SM seger i kategori B. Tvåa blev länge kämpande Rowdy Boy och Amanda Bäckström medan Emma Nordin och Maximus tog hand om bronsplatsen.

Att det skrällde rejält i kategori D där storfavoriten Poker Face och Madeleine Jardby fick nöja sig med ett SM silver då Son of River och Julia Kunkel tog en lätt seger. Trea blev Wamir och Jonna Peters.

Att Linda Svensson Krupke och Merveilleux tog sitt första SM guld i ponnygalopp. Det blev en lätt seger före EG Bernouilli och Melissa Juneskans. Trea blev Just My Easy Lover och Angelika Berg.

Att Loppan och Marika Masuhr tog hem segern i SM consolation kat A. Tvåa blev Smevallens Furir och Elin Hedman och trea Simson med Tora Reuterling.

Att det blev ytterligare en otippad vinnare i kategori A när Danstorps Manolito och Alexandra Lane nosade ut Beatha Af Jäboruder med Josefin Eleftherakis på mållinjen. Trea blev Norrskenets Grim och Alina Öhgren. Både vinnaren och trean i mål kommer från Stall Lilla Rörby Gård som driver en ponnygaloppridskola i Vallentuna.

Att 15 av våra duktiga ponnyjockeys var med som "minijockeys" och eskorterade ut Grand National ryttarna till ledvolten igår. Ett mycket uppskattat inslag! Vi återkommer med "minijockeys" i samband med Stockholm Cup i höst!

Länkar:
Här hittar du bilder från tävlingarna
Här kan du läsa hela resultatet från tävlingarna

Fler nyheter, artiklar och annonser

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer

Stockholm Cup 2025 (1)
Stockholm Cup 2025 (1)

Ponnygaloppsäsongen i Sverige är avslutad och i samband med tävlingarna den 7 december stod det klart vem som blir årets champions. Här presenterar vi både våra nationella champions samt varje i respektive kategori. Ponnyjockeychampion får sitt pris på Galoppgalan den 7 februari i Malmö och de andra priserna delas ut på vårens kickoff:er på galoppbanorna. Stort grattis till alla! Läs mer

DSC_2678 copy
DSC_2678 copy

Galoppsäsongen lider mot sitt slut och i söndags avreds årets sista ponnygalopplöpningar, som vanligt i god stil med många fint pyntade ekipage. Dagen till ära var det Novislöp som gällde och det är alltid lite extra spännande. Vi vill passa på att tacka alla som gjort årets säsong möjlig. Utan Er Sponsorer, funktionärer och alla fantastiska ryttare med team så hade vi inte haft en sån fin ponnysport och därmed rekrytering till stora galoppen. Njut av lite vila så ses vi i vår till ännu en fantastisk säsong med snabba ponnyer, duktiga ryttare och en massa skratt och gemenskap. Läs mer