Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Trippel för Petersen på Övrevoll

2 augusti 2018

Tränare Niels Petersen har riktigt gott flyt på stallet. Ikväll tog han en snygg trippel på Övrevoll med Sir Zelmer, Somerville och svenskuppfödda tvååringen Ramone.

niels petersen square
Niels Petersen hade en fin kväll på Övrevoll med tre segrar

 

Kvällen inleddes med seger för Stall Petersen med Oslo Racing Stables AS sto Ramone. Eishin Dunkirk-dottern är uppfödd i Sverige på Rävdansens Stuteri och hon vann Eivind Eckbo Legats Vandrepokal med 100 000 norska kronor till vinnaren. I segersadeln satt Per Anders Gråberg.

Ramone debuterade den 12 juli på Övrevoll då hon slutade tvåa, slagen med 2,5 längder av Beau Nuage. Då var det 1100 meter dirttrack och idag var det ändrade förutsättningar med 1170 meter på gräset. I dag blev rollerna omvända och dagens seger togs med en halv längd tillgodo på ovan nämnda Beau Nuage.

Ramone köptes in på åringauktionen på Happy Tammsvik i fjol för 150 000 kronor och tränare Petersen var naturligtvis nöjd med sin adept:

-De två första hästarna i det här loppet håller nog en bra klass. Ramone slappnade av bättre idag och visade en fin speed. Närmast siktar vi på Skandinavisk Mesterskap på Derbydagen, konstaterade Niels Petersen i vinnarcirkeln.

Det blev alltså totalt tre segrar för Niels Petersen. Han vann även Derby Trial med Sir Zelmer (Authorized) som tillsammans med Carlos Lopez vann med minsta möjliga marginal före välstammade Learn By Heart (Frankel). Stallets tredje seger var Somerville som under Per Anders Gråberg vann Norsk Rikstoto Cup – Bronse – Stayer.

- Sir Zelmer gick bra på den svenska Derbydagen på en god tid, så jeg hade lite hopp inför loppet. Han är under fin utveckling, så det blir spännande dagar inför Norsk Derby, menade Niels Petersen som även bland andra tränar topptreåringarna Nordic Defense och Square De Luynes.

 

Appelina tog hem Lanwades Stud Stakes (L)

Appelina_JE Neuroth
Appelina (arkivbild)

 

Stall Perlen AB:s supersto Appelina (Appel Au Maitre), i träning hos Wido Neuroth, gjorde ikväll sin femte start för året. Efter fyra andraplatser fick Appelina äntligen skritta in i vinnarcirkeln. Det skedde i Listedloppet Lanwades Stud Stakes (L) där hon med tränarsonen Jan-Erik Neuroth vid tyglarna närmast besegrade High As A Kite och Icecapada. Appelina spurtade storstilat över upploppet och kunde därmed bärga andra raka segern i loppet.

Appelina är fallen efter Appel Au Maitre och hon är uppfödd i Danmark av Stutteri Hjortebo.

- Appelina går alltid bra och hon har ett hjärta av guld, sa en nöjd Jan-Erik Neuroth efter loppet.

- Jag är glad att Aife satte upp tempot så att det blev ett mer fair lopp. Appelina har varit riktigt duktig under hela året och nu var det skönt med en seger, konstaterade Wido.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer