Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Trippel för Long/Janetzky på Klampenborg

1 maj 2016

Jessica Long och Fredrik Janetzky hade en härlig lördag på Klampenborg igår. Jessica sadlade ut tre hästar och samtliga vann och alla reds till seger av lärlingen Fredrik Janetzky.

Jessica Longs segertrio heter Einsteins Folly, Rocky och Secret Emotion. Först ut var Kentaur A/S Einsteins Folly som tog hemen kvalitativ handicap över 1600 meter med 30 000 danska kronor till vinnaren. Tvåa blev Falconet från Bent Olsens stall. Einsteins Folly köptes in till Jessicas stall i början av 2015 och han vann ett lopp i fjol. Fredrik Janetzky red den här lördagen för andra gången någonsin på Klampenborg och gissningsvis kommer han att anlitas för fler ritter på den danska banan.

Nästa vinnare från Stall Long var Chess Racing AB:s Rocky som den här gången fick gräs under hovarna för första gången. Det blev en relativt överlägsen seger till slut för Rocky som närmast hade favoriten No Comment bakom sig. Loppet, ett maidenlopp över 1600 meter, var värt 17 500 danska kronor. Även på Rocky var det lärlingen Fredrik Janetzky som skötte tyglarna.

Stall Long och Fredrik Janetzkys trippel fullbordades genom Classic Collection HB:s treåriga Secret Emotion som höll undan med en hals före Fighter Carlras i ett maidenlöp över 1600 meter med 17 500 danska kronor till vinnaren. Secret Emotion köptes till Sverige i slutet av 2015 och gjorde sin Skandinaviendebut på Jägersro den10 april då hon slutade trea bakom Amarillo Starlight.

 

Andra raka för Avonbear

Det blev ytterligare en svensk seger på Klampenborg igår. Maria T Olsson sadlade, för andra gången i rad, ut sin egen Avonbear till seger i dagens amatör/lärlingslöpning. Avonbear red, som vid senaste segern,  till seger av Cecilia Persson. Loppet reds över 1200 meter och förstapriset var 12500 danska kronor. Avonbear tog här sitt livs fjärde seger och han är uppfödd av Sonja Olsson.

 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer