Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Trippel för Long/Janetzky på Klampenborg

1 maj 2016

Jessica Long och Fredrik Janetzky hade en härlig lördag på Klampenborg igår. Jessica sadlade ut tre hästar och samtliga vann och alla reds till seger av lärlingen Fredrik Janetzky.

Jessica Longs segertrio heter Einsteins Folly, Rocky och Secret Emotion. Först ut var Kentaur A/S Einsteins Folly som tog hemen kvalitativ handicap över 1600 meter med 30 000 danska kronor till vinnaren. Tvåa blev Falconet från Bent Olsens stall. Einsteins Folly köptes in till Jessicas stall i början av 2015 och han vann ett lopp i fjol. Fredrik Janetzky red den här lördagen för andra gången någonsin på Klampenborg och gissningsvis kommer han att anlitas för fler ritter på den danska banan.

Nästa vinnare från Stall Long var Chess Racing AB:s Rocky som den här gången fick gräs under hovarna för första gången. Det blev en relativt överlägsen seger till slut för Rocky som närmast hade favoriten No Comment bakom sig. Loppet, ett maidenlopp över 1600 meter, var värt 17 500 danska kronor. Även på Rocky var det lärlingen Fredrik Janetzky som skötte tyglarna.

Stall Long och Fredrik Janetzkys trippel fullbordades genom Classic Collection HB:s treåriga Secret Emotion som höll undan med en hals före Fighter Carlras i ett maidenlöp över 1600 meter med 17 500 danska kronor till vinnaren. Secret Emotion köptes till Sverige i slutet av 2015 och gjorde sin Skandinaviendebut på Jägersro den10 april då hon slutade trea bakom Amarillo Starlight.

 

Andra raka för Avonbear

Det blev ytterligare en svensk seger på Klampenborg igår. Maria T Olsson sadlade, för andra gången i rad, ut sin egen Avonbear till seger i dagens amatör/lärlingslöpning. Avonbear red, som vid senaste segern,  till seger av Cecilia Persson. Loppet reds över 1200 meter och förstapriset var 12500 danska kronor. Avonbear tog här sitt livs fjärde seger och han är uppfödd av Sonja Olsson.

 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer