Tredje gången gillt för Havana Red?

14 oktober 2020

Tredje gången gillt. Havana Red var tvåa i Svenskt Oaks bakom Alwaysonmymind, tvåa i Danskt Oaks bakom Malekha – imorgon startar hon i Norskt Oaks på Övrevoll.

Havana RedHavana Red på väg mot seger i sin livs första start, en maidenlöpning på Jägersro Galopp den 5 juli förra året. Red gjorde Hanna Mårtensson.
Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp. 

 

– Visst vore det kul om hon skulle få vinna ett Oaks, säger tränaren Lennart Reuterskiöld Jr när vi når honom i hästbussen på väg till Norge.

Havana Red har en stark säsong bakom sig, i de tre senaste starterna har hon två andraplatser i Oaks och en seger i Derbyconsolation.

– Jag skulle vilja säga att hon löpt jämnt och bra hela säsongen, berömmer ”Junior”.

Havana Red köptes på Goffs och gick i träning till Francisco Castro på Jägersro, hon inledde med två segrar på sina tre första starter innan hon sökte lyckan i Dubai. Inför 3-årssäsongen gick Havana Red – som har samma mormor som Hurricane Red – i träning till Lennart Reuterskiöld Jr.

havana red square
Havana Red och Jacob Johansen i vinnarcirkeln på Jägersro. Vid tygeln tränare Lennart Jr Reuterskiöld och skötare Marie Petersson.
Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

 

Nio starter har gett dryga 600 000 kronor på kontot, en seger och ytterligare fyra placeringar bland de tre främsta.

– Det är väl svårt att sätta fingret på hennes speciella kvaliteter, utan det är väl främst att hon håller en hög och jämn standard.

”Junior” beskriver henne som en normal häst att hantera i stallet, inga divalater eller stjärnfasoner. Hon gör helt enkelt sitt jobb.

Nu får hon en sista chans att vinna ett klassiskt lopp och tränaren är förhoppningsfull.

– Hon har bra form och givetvis kan hon vinna, annars hade vi inte startat. Jag tror inte att banan ska ställa till några problem, mina hästar brukar trivas på Övrevoll.

Inga moln på himlen alltså.

Och framtiden. Att matcha 4-åriga ston brukar inte vara helt enkelt?

– Nej, det stämmer, säger ”Junior”. Men jag vet inte alls vad John och Alice har för planer.

John och Alice, det är alltså John Christensen och Alice Wieste – duon bakom hårdsatsande The JC Organization som satsat mångmiljonbelopp för att hitta galoppstjärnor tillsammans med sin racingmanager Filip Zwicky. Så här långt är det Derbyvinnaren Bullof Wall Street som sticker ut med sina 2,2 miljoner på kontot. Men satsningen har den här säsongen gett 3,3 miljoner och tretton segrar på 41 starter (41 i segerprocent) och 105 000 kronor in per start.

Och nu kan Havana Red bättre på de siffrorna. 122 000 norska kronor väntar vinnaren av Norskt Oaks.

Anders Engman
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.