Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tredje årssegern för Negroamaro

29 juli 2019

Rune Ohlssons Negroamaro är i toppform. I lördags vann han för tredje gången i år på Klampenborg.

negroamaro
Negroamaro och Victoria Larsen vinner på Klampenborg
Foto: Burt Seeger

Rune Ohlsson både äger och tränar Negroamaro. I lördags kom alltså Academy Award-sonens tredje seger för året då han vann en amatörlöpning med Victora Larsen i sadeln med en dryg längd tillgodo på Screwbox Carlras. Negroamaro, som har hunnit att bli sju år, tog här sin totalt sjunde seger. Han är uppfödd i Danmark hos Stutteri Hjortebo.

Från tävlingarna på Klampenborg noterar vi även:

att Oliver Wilson, Marcos Robaldo och Carlos Lopez tog två segrar vardera. Bland tränarna var det Bent Olsen som vann dubbelt.

att årets första storlopp för tvååringarna på Klampenborg, Produce Stakes, fick en på förhand något otippad vinnare då 12-oddsaren Speedman (Go Go Gadget), i träning hos Kay Sörensen, vann med Carlos Lopez i sadeln.

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Den gångna helgen reds årets sista tävlingsdagar på både Jägersro och Klampenborg. Men den skandinaviska galoppsäsongen rullar på ytterligare några veckor. Den här veckan är det kvällstävlingar på Övrevoll, säsongsfinal på Århus och sedan är det upplagt för en riktigt fin söndag på Bro Park med bland annat Ulriksdals Minneslöpning. Läs mer

Abby och Chaves champs
Abby och Chaves champs

I samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro uppmärksammandes och hyllades 2025 års champions i vinnarcirkeln mellan loppen. Några championtitlar var klara sedan länge, medan andra inte avgjordes förrän i de sista loppen. Läs mer

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer