Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Treåringseliten möts i Voterlöpning

3 juli 2013

På lördag kväll drabbar åtta av Skandinaviens bästa treåringar samman i Voterlöpning på Jägersro. Den 1 730 meter långa uppgörelsen har en samlad prissumma på nästan 800 000 kronor. Den högst rankade hästen i fältet kommer från Norge. Men mycket talar för att det blir en hemmahäst som får axla favoritskapet.

Hurricane RedHurricane Red är det stora hemmahoppet i Voterlöpning på lördag.

För två år sedan vann Lennart Jr Reuterskiöld Voterlöpning med Uppercut Action. I år har hemmatränaren inte mindre än tre av de åtta hästarna i det första benet i Jägersros prestigefyllda Derbyserie. Vassast på pappret är tveklöst Hurricane Red.

Den bildsköne fuxen har inte gjort några misstag i år och förberedelsen inför lördagens stora uppgift har varit helt perfekt. Efter en överlägsen triumf i årsdebuten tog irlandsimporten sig an ett tuffare gäng i Voter Trial på Jägersro för tre veckor sedan och vann på nytt med tre komfortabla längder. Mycket talar för att vi fortfarande inte sett Hurricane Reds fulla kapacitet. Plockar han fram den på lördag får konkurrenterna nog göra upp om andraplatsen.

Lennart Jr Reuterskiölds övriga två hästar i fältet är Be My Award och Virgil. Båda är uppfödda i Sverige. Be My Award gjorde det riktigt starkt som tvåa bakom Hurricane Red i Voter Trial, men kan nog få svårt att reversera den ordningsföljden på lördag. Virgil kommer närmast från en god fjärdeplats i Jockeyklubbens 2000 Guineas på Täby Galopp.

Som så många gånger tidigare när det vankas storlopp på Jägersro kommer våra norska vänner med en stark laguppställning.

Diamant från tränare Wido Neuroths stall imponerade enormt under fjolårssäsongen då han radade upp storloppstriumfer i bland annat Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Skånelandlöpning. Med ett handicaptal på 87 är han den högst rankade hästen i fältet.

Skandinaviens championtränare Niels Petersen ställer upp med Over The Ocean, en lillebror till stallets stjärna Silver Ocean. Ett tredje starkt kort från Norge är Cathrine Erichsens Easy Road, som närmast kommer från en god andraplats i Norsk 2000 Guineas.

I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare två hemmahästar, Johan Reuterskiöld-tränade IKC Dragon Heart och Giftorm från Fredrik Reuterskiölds stall.

Jackpot på V65

Voterlöpning rids som avdelning 5 i en V65-omgång som är kryddad med extra fina jackpotpengar. Ingen lyckades pricka in sex rätt på Göteborg Galopp förra lördagen och därför finns det ytterligare 250 000 kronor i potten den här kvällen.

Första start på lördag är klockan 17.30 och V65-spelet börjar i lopp 3 ca kl 18.25. Samtliga åtta löpningar visas i ATG Live.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer