Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Treåringarna visade klass

27 maj 2014

De treåriga hästarna dominerade söndagens tävlingar på Jägersro. I Treåringarnas Vårlöpning svarade Francisco Castros duo Free Despatch och Borgen för årsdebuter som lovar gott inför de stundande årgångsloppen. Vidare satte Halfsong-avkomman Half Tiger sina äldre konkurrenter på plats i V4-4 och Upsadaisy var nästan ensam på banan i Stosprinten. Sist men inte minst tog Stall Junior Reuterskiöld en fin dubbel med debutanterna Pink Sensation och Academic Cat i dagens avslutande treårsmaiden.

Free Despatch

Söndagens och V4-omgångens inledande Treåringarnas Vårlöpning hade samlat ett riktigt kvalitativt startfält med flera namn som vi säkert kommer att få se mer av i de större årgångslöpningarna framöver. Den 1 600 meter långa uppgörelsen utmynnade i en rafflande duell mellan Francisco Castros duo Free Despatch och Borgen.

Efter en lite avvaktande öppning avancerade de båda stallkompisarna fram och avväpnade tätduon Mocacha (P-A Gråberg) och Honeymoon Honey (S Karlsson) genom upploppssvängen. Över de avslutande 200 meterna handlade det bara om två hästar.

Storfavoriten Borgen kämpade tappert under Rafael De Oliveira och hade nästan slagit klorna i sin stallkamrat med 100 meter kvar. Men Free Despatch och Rafael Schistl hade en liten pollett sparad, kontrade invändigt och knep till slut den översta pallplatsen med en nos. Vinnartiden landade på 1.39,9.

- Jag trodde mycket på mina hästar och förväntade mig att de skulle göra bra prestationer idag. Bland stallets treåringar är det Free Despatch och Borgen som kommit längst i utvecklingen. Nästa steg efter det här måste bli Voterlöpning, meddelade en nöjd tränare.

Free Despatch ägs av det danska konsortiet Stald Seaside och tog sin andra seger i femte försöket. Ytterligare sju längder bakom fullföljde Honeymoon Honey godkänt som trea.

Kalle Dansk är sugen på revansch

Half Tiger och Max W Friberg fick inleda säsongen på samma fina sätt som den avslutades ifjol; med ett besök i vinnarcirkeln.

Half Tiger

Som ensam treåring mot nio konkurrenter i V4-omgångens avslutande klass 3-handicap fick Karl Peter Andersens adept marschorder i ingången till sista sväng, tog över kommandot från His Highness (O Wilson) och Art Law (S Karlsson) i början av upploppet och visade sedan en härlig kämpaglöd genom att svara ut Showborn (E Chaves) i slutvinjetten.

Många kommer säkert ihåg att Half Tigers mamma - stjärnstoet Halfsong - var knappt slagen tvåa bakom Organizer i Svenskt Derby 2003. Och Karl Peter Andersen döljer inte att han är lite sugen på revansch i galoppens blå band.

- Jag fick ju inte vinna Svenskt Derby med Halfsong. Då får jag väl göra ett nytt försök med Half Tiger, sade ”Kalle Dansk”, som både äger och har fött upp Köningstiger-sonen tillsammans med sin syster Gerda Rebsdorf.

Efter söndagens fina årsdebut har Half Tiger varit bland de två första i fem av sina sju starter.

- Half Tiger har tränat bra inför årsdebuten och jag visste var jag hade honom. Samtidigt mötte han flera rutinerade hästar idag. Men Max red ett bra lopp och gick i rätt tid, fortsatte Kalle.

För Max W Friberg var detta den 70 ryttarsegern i karriären. Det betyder att han nu mister sin lärlingslättnad och kan titulera sig jockey.

Upsadaisy sprintade undan

Upsadaisy är ytterligare ett namn som definitivt kan vara värt att lägga på minnet. Årsdebuten för Fredrik Reuterskiölds adept i Stosprinten (V5-3) lämnade inte så mycket i övrigt att önska.

Upsadaisy

Från en position utvändigt om Fix a Lot (M Rodriguez) tog Holy Bull-dottern över taktpinnen med halva distansen kvar och väl inne på upploppsrakan accelererade hon enkelt ifrån sina konkurrenter. I segersadeln satt Sveriges flerfaldige championjockey Per-Anders Gråberg.

- Upsadaisy är en fin häst som tränat bra. Därför bestämde jag mig för att årsdebuterara henne mot lite bättre hästar. På en lättsprungen gräsbana skulle hon mycket väl kunna göra sig gällande i ett lopp som Dianalöpning, sade Fredrik Reutersköld om USA-importen, som ägs av Hästgruppen i Lund.

4,5 längder bakom vinnaren avslutade Noble Rocket (E Chaves) positivt och tog andraplatsen före Desert Chicory (N Mortensen). Danska gästen, tillika favoriten Prinsessen (M Robaldo) fick nöja sig med fjärdeplatsen.

Full pott för Stall Juniors debutanter

Lennart Jr Reuterskiölds stall avslutade söndagens med att bärga en fin dubbel med de båda debutanterna Pink Sensation och Academic Cat i en treårsmaiden över 1 200 meter.

Pink Sensation

Under Elione Chaves hittade Pink Sensation en fin position i draget bakom Academic Cat (S Karlsson) och Chainsaw (J Johansen). Academic Cat höll farten bra över upploppet men tvingades till slut sträcka vapen mot sin stallkompis, som avgjorde med fyra komfortabla längder på tiden 1.14,3.

Den amerikanskfödda U S Ranger-dottern tävlar i Stall Trick or Treats välbekanta ägarfärger och förväntningarna är naturligtvis högt ställda.

- Pink Sensation är en riktigt fin treåring som jag hoppas kan vara med och slåss i de klassiska löpningarna senare i år. Hon visade fin talang redan ifjol, men kom aldrig till start på grund av att vi var tvungna att åtgärda en lättare chipfraktur, sade Lennart Jr Reuterskiöld.

Från stayer till sprinter

Tillbaka till V4-spelet. IKC Dragon Heart startade faktiskt i både det svenska och norska Derbyt ifjol. Men det är nog över spritdistans som USA-importen hävdar sig bäst. Något han med eftertryck visade över de 1 000 meterna i Passport-handicap (V4-2).

IKC Dragon Heart

Streckfavoriten Spykes Bay (I Serry) och Raw Sugar (P Cardozo) kivade länge om spetspositionen. Men över de avslutande 200 meterna dök IKC Dragon Heart upp som gubben ur lådan och sprintade enkelt förbi sina båda konkurrenter. Shane Karlsson, som red Johan Reuterskiölds adept, kunde till och med kosta på sig en snygg segergest innan han skar mållinjen.

- IKC Dragon Heart har sprinterhärstamning men har alltid sett ut som en derbyhäst. Han har dock aldrig vunnit över längre distanser än 1 200 meter så det är nog sprint han ska tävla på fortsättningsvis. Hästen är anmäld till det stora sprinterloppet på Pramms-kvällen, sade Johan Reuterskiöld.

13-oddsaren IKC Dragon Heart avverkade de 1000 meterna på snabba 0.59,5. Lion Heart-sonen ägs av Inge Knutsson i IKC Racing, som tidigare under dagen fick se sitt derbyhopp Honeymoon Honey ta en fin tredjeplats i Treåringarnas Vårlöpning.

Molamento på väntan

Molamento stod matematiskt fint till i V4-3, ytterligare en sprintuppgörelse över 1 200 meter. Rutinerade Manuel Santos parkerade stoet som trea någon längd bakom tätduon Grey Goose (F Waweru) och Butterfly Dream (P-A Gråberg). När han sedan bad Elusive City-dottern om mer i början av upploppsrakan drygade hon snabbt ut till en lekande lätt fyralängders-viktoria.

 Molamento

- Molamento var väldigt het i loppen ifjol och gick ofta i ledningen. Dagens taktik var att hon skulle följa med i ryggar och sättet hon gjorde det på lovar ju gott inför säsongen, sade Bodil Hallencreutz som äger den femåriga irlandsimporten tillsammans med Fyrgripen.

LunchDubbel-kombinationen IKC Dragon Heart - Molamento (dubbelslag på 5) gav ett odds på 44,13. Rätt V4-rad betalade 8 517 kronor fördelat på 113 system.

Stark comeback av Energia Central

Humbug-löpning (V5-4) över fullvuxna 2 400 meter blev en ganska utdragen historia. Flashline (M Santos) anförde första hälften av loppet, fick sedan lämna över takpinnen till Polhem (O Wilson), som i sin tur inte hade mycket att sätta emot när Valmir De Azeredo satte in slutstöten ombord på egenägda Energia Central.

 Energia Central

Den Fabricio Borges-tränade sjuåringen har endast gjort 16 starter i karriären och fick här göra sitt sjätte besök i vinnarcirkeln. Detta var hans första framträdande på kapplöpningsbanan sedan november 2012.

- Energia Central har haft en del problem. Ifjol flyttade vi ut honom på landet och där fick han stanna i ett helt år. Hästen känns betydligt bättre nu men är fortfarande inte 100 procent. Vi får vänta och se hur han tar det här loppet innan vi lägger upp den fortsatta planeringen, sade Borges.

Energia Centrals segermarginal skrevs till hela sju längder före Polhem, som i sin tur var fem längder före trean Pulverize (E Chaves).

Linas härliga debut

Med en rykande färsk amatörryttarlicens som inte var mer än en vecka
gammal kunde Lina Holmgren knappast få en bättre start i tävlingssadeln.

 Wyclef

Efter en avvaktande inledning långt bak i det nio hästar starka startfältet gav hon Rein Kuningas-tränade Wyclef full marschorder i utgången av sista sväng i Wendes Artilleriregementes Cup 1, årets första amatörlöpning på Jägersro.

När Wyclef och Lina väl fått upp farten blev länge ledande Trannel (Pouline Mensen) och Power Of Dreams (Julia Presits) enkla byten över upploppet. Segermarginalen skrevs till en säker längd före Magic Runner (Yasmine Nilsson), som i sin tur var dryga längden före Holma Aramis (Emma Olsson).

- Det här var bara så kul! Min plan var att rida på väntan och när jag hittade luckan på upploppet var det bara att köra. Men jag var faktiskt inte helt säker på att jag hade vunnit, sade Lina.

Med endast åtta lopp utgjorde V5 loppen 4-8. Rätt rad gav 1 834 kronor. Söndagens totalomsättning nådde 3 296 066 kronor.

> Se fler bilder från tävlingarna på svenskgalopp.smugmug.com

- SO

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com