Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre tjejer bakom Mad Makz

2 juni 2017

Fina fullblodsaraben Mad Makz är en av favoriterna i årets upplaga av HH Sheikh Zayed Bin Sultan Nahyan Cup som rids på Nationaldagsgaloppen på Gärdet. Det är tre tjejer som är delaktiga i hästens framgångar, Mimmi Jarl , Yasmine Nilsson och hästens jockey Fanny Olsson.

mad makz yasmine nilsson mimmi jarl fanny olsson
Yasmine Nilsson (till vänster) och Mimmi Jarl tar emot Fanny Olsson och Mad Makz efter en seger på Jägersro

 

Mad Makz, eller Mackan som han kallas till vardags, är nio år och ser ut att gå mot sin bästa säsong någonsin. I år har han startat två gånger och vunnit båda loppen. Senaste segern togs i Grupp 3 loppet Wathba Stallions Cup och vid båda årets segrar har jockey Fanny Olsson skött tyglarna på Mad Makz.

-Mad Makz är lite speciell att rida. Han får till exempel inte komma upp i täten för tidigt för då blir han ofokuserad. Han är snabb ur startboxarna men lite klurig och speciell då han ibland bestämmer sig för att inte springa fort alls. I år känner jag däremot att han har mognat och han känns bättre än någonsin. Jag tror att vi vinner på Nationaldagsgaloppen, säger en segerviss Fanny Olsson som alltså rider Mad Makz på tisdag på Gärdet.

Mad Makz delägare Mimmi Jarl är lite mer försiktig optimist om chanserna:

-De två senaste årens vinnare, Athlete del Sol och Toutatix, är med i årets startfält men samtidigt tror jag nog att Mad Makz aldrig har varit bättre. Jag ska helt ärligt säga att jag inte har någon aning, men han är kapabel att vinna detta om han har en smula tur och vaknar på rätt sida den morgonen, säger Mimmi som berättar hur det kom sig att hon till en början köpte hästen.

-Jag köpte Mad Makz hösten 2013 av Mats och Catarina Genberg som har fött upp honom. Jag jobbade hos dem i några år och blev då bekant med honom. Han är en väldigt speciell häst och därför fick vi lägga väldigt mycket tid på honom under inridningen. Jag fastnade för honom väldigt tidigt och förklarade för Mats och Catarina att så fort hans galoppkarriär var över ville jag köpa honom. Han är en häst man träffar en gång i livet och han ligger mig extremt varmt om hjärtat.

När Mats och Catarina bestämde sig för att sälja sina hästar ringde Catarina mig direkt och sa att hon ville jag skulle ha Mad Makz. Även fast det inte direkt ingick i min livsplanering just då att ha en häst så visste jag att jag skulle ångra mig varje dag om jag inte köpte honom, berättar Mimmi och fortsätter:

-Mad Makz är en väldigt speciell häst. Han är helt underbar att rida om han accepterar dig, annars går det absolut inte. Man måste ge och ta mycket i hanteringen. Han avskyr till exempel hovslagaren. Det spelar ingen roll vilken hovslagare det än är, han vet när det är en hovslagare.

Han går fortfarande inte helt frivilligt in i startboxarna och lär väl aldrig göra det. Däremot när han väl kommer in så ställer han sig direkt och kopplar av. Att han är startsnabb är ett under med tanke på hur coolt han står i boxarna. Men alla hans trix har man lärt sig att leva med när man får njuta av de stunderna när han faktiskt beter sig bra. Det är ju trots allt de sakerna som gör honom så speciell. Han är en väldigt typisk arab som har en hög integritet och som ofta är lite för smart för sitt eget bästa.

mad makz
Mad Makz hemma i boxen

 

Mad Makz tränas av Yasmine Nilsson, som numera är delägare i hästen. Hon är den som oftast rider honom till vardags och han bor i ett litet stall i Höör.

-Han är ute i hagen varje dag mellan klockan 7 och 16. Sedan rids han ofta ut på skogsturer. En gång i veckan blir det ett träningspass inne på Jägersros bana, berättar Yasmine som berättar att Mad Makz mår bra inför tisdagens lopp och att han känns fin i träningsrundorna.

På Nationaldagen kan ni se Mad Makz och Fanny Olsson jaga tredje raka segern. Du är väl där och hejar fram dom?

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.