Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre svenska segrar på Klampenborg i lördags

11 maj 2015

I lördags tävlades det på Klampenborg. Det blev totalt tre svensktränade hästar som fick äntra vinnarcirkeln.

Först ut var Tommy Larsens Alicia In My Dream som med Rafael De Oliveira i sadeln tog hem en handicap över 1800 meter. Alicia In My Dream är uppfödd av Per Persson och hon tränas av Sandra Larsen i Hörby. Det här var första årssegern för stoet somi fjol tog tre raka segrar på Klampenborgs gräsbana. Förstapriset var 12 500 danska kronor.

Nästa svenska seger togs av Eva CS Petterssons Lothiania i träning hos Jan Erik Pettersson. Lothiania är uppfödd av sin ägare och tog här sitt livs första seger i en maidenlöpning över 1400 meter. Det fyraåriga stoet reds av Martin Rodriguez och det var 12 500 danska kronor till vinnaren.

Sista svensktränade hästen att vinna i lördags på Klampenborg var Stall Körolen Racings Full Indy. Den nioåriga valacken importerades från Argentina 2010 och det här var den första segern sedan dess. Segeroddset landade på goda 21 gånger pengarna och tvåa blev Rune Ohlssons Grace From Grasse. Full Indy reds till seger av Dina Danekilde och han tränas av Catharina Östlund.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer