Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre svenska segrar på Klampenborg i lördags

13 juni 2016

Parallellt med Grand Nationaltävlingarna på Strömsholm tävlade även danska Klampenborg och det blev till slut tre svensktränade vinnare under dagen.

Skräll av Gagarin

gagarin
Gagarin och Elione Chaves vinner före Ikarostech
Foto: Burt Seeger

 

Sexåriga Dexterity-sonen Gagarin fick sin allra första seger i en handicap över 2400 meter. Med Elione Chaves i sadeln vann han, trots sex kilos övervikt, en lätt seger före Ikarostech.

Sven Persson tränar Gagarin som ägs av Persson S,Gunnarsson,Todde Racing. Sven sadlade här ut sin åttonde starthäst inom galoppen och fick en härlig första fullträff med 17-oddsaren Gagarin. Segern var värd 12 500 danska kronor.

 

Supersprinten till kämpen Cavorting

Cavorting
Cavorting och Sara Slot tog hand om segern i Supersprint
Foto: Burt Seeger

 

 Stall Twists Cavorting har hunnit att bli hela 14 år. Men det är inget som stör den löpglada sprintern. Med Sara Slot i sadeln tog han hand om segern i dagens Supersprint över 650 meter med 1,5 längd tillgodo på tvåan Hells Angel och trean Mister Manannan som, liksom Cavorting, tränas av Liz Marie Åkerberg. Det här var Cavortings första start för året och han började 2016 på samma sätt som han avslutade 2015, med en seger.

Det här var Cavortings 64:e start och 22:a seger.  Kan även nämna att han slutat på en trioplats i 36 av dessa starter. Ett imponerande resultat! Loppet hade ett förstapris på 17 500 danska kronor.

 

Äntligen seger för Boss

Boss
Boss och William Segovia slår av Sessan
Foto: Burt Seeger

 

Persson Martin o RedNecks 12-åriga valack Boss slog till med dagens tredje svenska seger på Klampenborg i lördags. Riden av William Segovia tog han hem en amatörhandicap över 1200 meter före tvåan Sessan.

Boss tränas av Martin Persson som därmed tog emot sin 15:e vinnare som amatörtränare och Boss är uppfödd av RedNeck HB. Segerpriset i loppet var 12 500 danska kronor. Det här var Boss första seger sedan 2013 och hans tionde seger i karriären.

Klicka här för att läsa hela resultatet från Klampenborg i lördags

Lotta Malmborg

 

 

 

 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer