Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre svenska hinderstarter i Tyskland

26 juli 2016

Tränare Dennis Persson har två hästar till start i Bad Harzburg, Tyskland den här veckan. Det är Stall ATL:s Fantastic Life som startar i morgon onsdag och på torsdag är det dags för Stall Stora Skuggans fina Calvados. På söndag sadlar nyblivna tränaren Tobias Hellgren ut Elegant Song.

 Fantastic Life
Fantastic Life (vit dress)

 Flera svenska hinderhästar befinner sig i tyska Bad Harzburg på en gemensam resa sponsrad av Svensk Galopp mot bakgrund av att det saknas hinderlopp i Sverige denna sommar. Den här veckan startar tre svensktränade hästar, Fantastic Life, Calvados och Elegant Song.

-Vi har blivit extremt bra omhändertagna här. Det är en otrolig atmosfär med berg och en fin Nationalpark. En resa att rekommendera med eller utan starthäst. Hästarna står uppstallade på ett stuteri där bland andra Adlerflug står uppstallad och idag var det en stuterivisning för oss. Det anordnas en mängd aktiviteter och middagar, i dag var Tobbe Hellgren och Niklas Lovén med i ett jockey-tränarlag som mötte ett lokalt fotbollslag. Jättekul! Det är bra sammanhållning, god mat och trevligt umgänge och alla hjälper varandra. En riktigt skön stämning, sammanfattar Dennis Persson sin vistelse i Tyskland.

Först ut av Dennis hästar är Stall ATL:s Fantastic Life som rids av Niklas Lovén och som startar i morgon onsdag i ett steeplechaselopp över 4000 meter.

-Fantastic Life gör steepledebut för oss men han har gått steeple förut både i Polen och i Tjeckien. Det är åtta hästar emot och jag håller med Niklas Lovén att det finns dessvärre inga enkla lopp i Tyskland. Det är ett tufft lopp och det här får bli ett led i matchningen, jag tror att det här loppet kan föra honom framåt. Fantastic Life är en ung och fin häst och visst förväntar jag mig en gedigen insats, säger Dennis Persson.
 

Startlista 27/7 lopp 7 Jagdrennen 4000 meter

 

calvados
Calvados

 

Dennis andra starthäst, Stall Skuggans Calvados, startar i ett häcklopp med Listedstatus på torsdag med Niklas Lovén i sadeln.

-Calvados är jättebra i ordning men det är ett Listed och därmed ett supertufft lopp. Han möter flera riktiga kanoner men han är en bra häst så det känns som om det kan bli vad som helst. Det som oroar är att det här är Calvados första långresa. Han var lite tagen när vi väl kom ner till Tyskland men jag tycker att han har återhämtat sig väl och han tränar bra. Banan här är väldigt kuperad och svår. Det går brant nedåt in mot upploppet för att sedan direkt efter sista häcken stiga kraftigt in mot mål. Calvados hanterar ju Övrevolls bana galant men den här är tuffare. Jag tror att banan är väldigt avgörande i det här loppet. Sammanfattningsvis kan man säga att jag är förhoppningsfull men ödmjuk inför loppet, avslutar Dennis Persson.

Startlista 28/7 lopp Preis des Ehrenmitgliedes Günter (L) 3400 meter

Elegant Songs lopp är ännu inte startanmält men han kommer att tävla på söndag. Vi kommer med mer information om loppet i slutet av veckan.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.