Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre ritter för De Barros i England

7 mars 2018

Jockey Dayverson De Barros har idag tre ritter i England, två på Lingfield och en på Kempton Park vars lopp du kan se och spela på via ATG-live.

dayverson de barros square
Dayverson De Barros

 

Dayverson De Barros första ritt idag är hästen Luxford som startar klockan 14.00 lokal tid på Lingfield. Efter det rider han Berrahri klockan 16.30 lokal tid. Berrahri har Dayverson De Barros haft fina framgångar med i St Moritz med en seger och två andraplatser på White Turf.

Kvällen spenderas på Kempton Park där De Barros rider Too Many Shots klockan 20.40 lokal tid. Loppen på Kempton Park sänds på ATG-live. Samtliga tre ritter idag för De Barros tränas av John Best.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer