Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Trav mot galopp i prestigefyllt travlopp

2 november 2015

Utmaningen är namnet på den prestigefyllda matchen mellan galoppsporten och travsporten. Söndagen den 15 november, i samband med Jägersro Galopps fina tävlingsdag med bl a Kriteriet, kommer tre välkända galopprofiler att utmanas av tre travkuskar.

Det handlar om ett travlopp på Jägersros travbana där Per–Anders Gråberg, Jacob Johansen och Peter Jardby från galoppen möter Johnny Takter, Lutfi Kolgjini och Joakim Lövgren från travet.

Med tanke på vilka tunga namn som ställer upp på båda sidor så förstår alla vilken prestige det handlar om, säger Bo Gillborg på Jägersro galopp.

För de tre travkuskarna är läget lugnt så här knappt två veckor innan utmaningen.

Jag är jätteladdad, säger Lutfi Kolgjini. Det ska bli riktigt roligt.

stig h johansson per anders gråberg square
Stig H Johansson fungerar som mentor och tränare för Per–Anders Gråberg.

 

Peter Jardby, galopptränaren som kört travlopp i unga år, har väl också situationen under kontroll, även om han förstås är lite osäker på om hans kuskdress fortfarande passar. Men för de båda jockeystjärnorna Jacob Johansen och Per Anders Gråberg är det bråda dagar. P–A Gråberg var ute på Stora Alby hos Stig H Johansson och praktiserade förra veckan.

– Det gick riktigt bra och var mycket roligt, berättar Gråberg som fick köra fem olika hästar och drillades av Stig H Johansson. Den kommande veckan fortsätter träningen med att Gråberg ska köra snabbjobb i en riktig tävlingssulky.

per anders gråberg kör trav travlopp travhäst sulky
P–A Gråberg fick köra fem olika hästar under sin första träningsdag hos Stig H Johansson.

Jacob Johansen tar hjälp av släktingen Thomas Sandstöd, travamatör på Jägersro, och åker ut till Vomb där Kolgjini, Lars I Nilsson och Ola Samuelsson håller till. Där ska han få lära sig allt om hur det går till att köra häst. Jägersroamatören Robert Andersson har lovat se till att de sex utmanarna kommer att få ett bra och likvärdigt hästmaterial.

Redan nu kan vi också avslöja att planeringen börjat för Revanschen. Då handlar det om att några travprofiler ska möta några jockeys i en galopplöpning. Men Revanschen kommer inte att avgöras förrän till våren så att travsporten hinner locka fram unga och ridskickliga representanter.

Inget för mig, säger i alla fall Lutfi Kolgjini. Vi skickar fram de unga. Jag sysslar bara med stilridning numera.

Under alla omständigheter kommer den prestigefyllda Utmaningen att bli ett mycket spännande inslag söndagen den 15 november.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com