Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Toutatix och Lets Do It startar i Pisa

11 november 2017

Fullblodsaraberna Toutatix och Lets Do It, i träning hos Maria Hagman Eriksson, startar i morgon i Pisa, Italien.

Toutatix
Toutatix med PA Gråberg i sadeln och ägare/tränare Maria Hagman Eriksson vid tygeln. imorgon startar Toutatix i Pisa och rids då av Fredrik Janetzky.

 

I morgon, söndag 12 november, startar Maria Hagman Eriksson två hästar i Pisa, Italien. Båda hästarna rids av Fredrik Janetzky.

Först ut, klockan 14.05 lokal tid, startar debutanten Lets Do It (Pribot) som kvalade på Bro Park den 1 november över 800 meter och galopperade i mål på tiden 0.55,7 vilket är en mycket bra tid. Lets Do It startar i Premio Coreano (lopp 2) som rids över 2000 meter och har en total prissumma på 9 900 euro.

Den andra starthästen från Marias stall är Toutatix. Han startar i Moutai Cup som rids kl. 15.40 lokal tid (lopp 5). Loppet rids över 2000 meter och prissumman är totalt 12 100 euro.

Lotta Malmborg 

Klicka här för att läsa programmet till tävlingarna

Fler nyheter, artiklar och annonser

atg-talang
atg-talang

Nu är det klart vilka som fått plats i den femte upplagan av ATG Talang – trav och galopp. 2026 års deltagare består av fem travtränare och galoppjockeyn Alina Öhgren. Läs mer

Straxefterstart.jpg
Straxefterstart.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer