Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Torbjörns VD-krönika i Galoppmagasinet

17 september 2013

Ett nytt nummer av Galoppmagasinet har kommit ut i dagarna. På Svensk Galopps officiella sidor har VD Torbjörn Westöö skrivit en krönika. För att alla ska få möjlighet att läsa krönikan publicerar vi den även här på hemsidan.

Jag är nyss hemkommen från Norskt Derby, full av intryck från en solig och fantastiskt trevlig dag. Det är inspirerande att vara med på tävlingar i både Sverige, Norge och Danmark och få chansen att uppleva stämningen på plats! Jag försöker vara med på tävlingsdagar, jag vill träffa tränare, hästägare och alla aktiva, jag vill ha tät kontakt med min styrelse i Svensk Galopp och samtidigt ha bra relationer till respektive sällskaps styrelse. Mina medarbetare är glada att se mig på plats och som VD har jag också egna arbetsuppgift att genomföra. Är det här en omöjlig ekvation, nej men den kräver planering och prioritering. Och jag gör mitt bästa, ibland hjälper det att tänka kvalitet i stället för kvantitet. Möten ska vara korta och väl förberedda och vissa uppgifter får ibland vara klara även om det skulle gå att jobba vidare med dem ett tag till, om den tiden fanns.

De senaste veckorna har jag haft en hel del kontakter med mina gamla jobbarkompisar på ATG. Just nu pågår intensiva förhandlingar med ATG och Svensk Travsport om tävlingsdagskalendern för 2014 och faktiskt även framåt i tiden. Nicholas som Sportchef håller i förhandlingarna och jag har bara varit med på några möten för att få vara med och argumentera för galoppens räkning. Ska vi maximera spelet på galoppen eller ska vi ha flera tävlingsdagar på vardagskvällarna för att locka hästägare, sponsorer och därmed nya hästägare till våra banor. Viktigt i kontakten med ATG är att förmedla galoppens budskap och bilden av vår fantastiska sport samt våra utvecklingsmöjligheter.

En viktig arbetsuppgift just nu är inför verksamhetsåret 2014. Vad gör vi om anslaget från ATG sjunker drastiskt? Vad kan vi spara in på och vad måste vi prioritera för att sporten ska överleva? Vi har en påse pengar att röra oss med och vi ska komma överens om hur dessa pengar ska användas. Jag har i mitt referat från förra styrelsemötet beskrivit just detta och samtidigt berättat om de arbetsgrupper som nu utreder frågor om anläggningar, prispengar och marknadsföring mm att presentera för fullmäktige på höstmötet den 12/10. Varken VD eller styrelse kan ensamt fatta beslut i dessa frågor, här behövs en förankring i fullmäktige. Alla fullmäktigeledamöter kommer att få underlag tillsänt sig i god tid före fullmäktigemötet. Detta för att skapa en möjlighet att läsa på och ta ställning till de olika förslagen, dels för att förslagen ska kunna förankras med och diskuteras bland samtliga medlemmar i sällskapen och inte bara de medlemmar som är med i fullmäktige. Vi har en öppen organisation med full insyn i vad vi gör. Låt oss utnyttja detta och se till att vi tar till vara medlemmarnas åsikter och fullmäktiges talan i de beslut som vi tvingas att fatta. Alla medlemmar har möjlighet att påverka. Utnyttja den möjligheten och engagera er i ert sällskaps arbete.

Även om de ekonomiska förutsättningarna är sämre nu än tidigare och vi ser ut att behöva spara in på en del kostnader, så måste vi ha en vision och en tro på vår verksamhet! Var är vi nu, vart ska vi och hur tar vi oss dit är frågor vi alla ska veta svaret på! Hur ska vi öka medvetenheten om galoppsporten i Sverige? Hur många nya intresserade hästägare får vi med hjälp av Riksgaloppen? Vad behövs för att öka intresset och lyfta fram sporten? Detta är frågor vi jobbar mycket med just nu. Nationaldagsgaloppen på Gärdet fick mycket uppmärksamhet i media. Vi har bestämt att satsa på detta även 2014. Svenskt Derby var fantastiskt bra ordnat och fick stor uppmärksamhet via både marknadsföring samt reportage i media. Bra jobbat och mera ska vi göra!

I förra veckan var jag på Önsta på nytt och betraktade den fantastiskt vackra miljön och omgivningen. Än är det svårt att ta till sig att vi om bara några år ska rida galopplopp här.

Miljön är fantastisk och möjligheterna är stora. Visst finns det svåra frågor att lösa även här, men det duckar vi inte för, vi ska se till att de presenteras och tas om hand i rätt ordning, precis som alla andra frågor.

Denna sommarsäsong fortsätter ännu ett tag med bl a Stockholm Cup och Jubileumsdagen på Jägersro. Mycket nöje!

Fler nyheter, artiklar och annonser

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer

20250606-DJI_0846-Redigera
20250606-DJI_0846-Redigera

Nationaldagsgaloppen på Gärdet bjöd på en stämningsfull och välbesökt festdag fylld av galopp, picknick och gemenskap. Här följer ett tack till alla inblandade från Svensk Galopps ordförande Anders Lilius, som sammanfattar känslan, upplevelsen och betydelsen av årets Nationaldagsgalopp. Läs mer

lordagsupplevelse v85
lordagsupplevelse v85

PRESSMEDDELANDE FRÅN ATG: Tre gånger högre toppvinster och fler som vinner. Lördag den 25 oktober är det premiär för ATG®:s nya lördagsspel V85®. - Travsporten och spel på hästar ligger ATG och våra kunder varmt om hjärtat. Nu tar vi nästa steg. V85 är en del av en ny lördagsupplevelse och blir den största satsningen i ATG:s historia, säger Hasse Lord Skarplöth, vd ATG. Läs mer