Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tjejerna visar framfötterna på Gärdet

18 april 2019

I galoppen tävlar män och kvinnor på lika villkor. 2017 vanns hälften av loppen på Nationaldagsgaloppen av manliga ryttare och hälften av kvinnliga. I fjol slutade det 4-2 till tjejernas fördel. Det blir spännande att följa hur det går för de kvinnliga jockeyerna på Gärdet i år!

what a wonder gärdetWhat A Wonder, riden av Sara Vermeesch och tränad av Victoria Boberg, i vinnarcirkeln på Gärdet efter sin fina seger. 

 

Inom många sporter tävlar män för sig och kvinnor för sig. I galoppen tävlar de mot varandra under samma förutsättningar, på lika villkor. Galoppen är en tuff sport och det krävs både styrka, balans och kondition för en framgångsrik jockey. Det gäller alltså att vara i form men samtidigt hålla vikten då galoppens handicapsystem baseras på vikt. Det är ganska tufft för kvinnliga lärlingar och jockeys men många står sig väl i konkurrensen mot sina manliga kollegor. Det finns flera exempel på duktiga kvinnliga jockeys med stora internationella framgångar.

I fjol reds sex lopp för stora hästar på Gärdet. Fyra av sex vinnare tränades av kvinnliga tränare. Fyra av de segrande hästarna reds alltså av kvinnor och två av män. Ett bra exempel på att galoppen är en jämställd sport.

Lady Jockeys’ Thoroughbred World Championship, VM för kvinnliga jockeys, avgjordes för första gången 2017. Där gjorde världens bästa kvinnliga jockeys upp om världsmästartiteln. Premiärupplagan vanns av franska Maryline Eon.

I fjol blev det svenska Josefin Landgren som satte sina kollegor på plats när hon inför en entusiastisk hemmapublik tog hem VM-titeln. I år har turneringen bytt namn till Women Jockeys’ World Cup och den 30 juni på Bro Park utanför Stockholm får vi se Josefin försvara sin titel, hon möter riktigt vassa jockeys i en turnering med fem löpningar.

Vik dagen och åk till vackra Bro Park för att heja fram Josefin!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Scandinavian Open Yearling Sale 2025
Scandinavian Open Yearling Sale 2025

700 000 danska kronor. Det blev rekordbudet för Derbyvinnaren Brigadiers helsyster i samband med fredagens Scandinavian Yearling Open Sale på York Stutteri Danmark. Men som vanligt var det stor variation på slutpriserna. En betydande del av åringarna gick dessutom åter till sina respektive säljare. Läs mer

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer