Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tio månaders ridförbud efter spel på konkurrent

4 juli 2013

Australiensiska Victoria Racing dömde på tisdagen toppjockeyn Damien Oliver till tio månaders avstängning för otillåtet spel på en konkurrerande häst. Därmed får den dubble Melbourne Cup-vinnaren inte tävlingsrida förrän september nästa år.

Det var i samband med en tävlingsdag på Moonee Valley i oktober som Damien Oliver via en bulvan spelade 10 000 australiensiska dollar, motsvarande 75 000 svenska kronor, på en konkurrerande häst. Oliver slutade själv sexa i loppet.

- Dagens dom sänder ut ett kraftigt budskap till jockeykåren att det råder nolltolerans mot alla överträdelser av spelförbudet, sade Racing Victorias ordförande Michael Duffy.

Hästen som Damien Oliver spelade vann loppet och genererande en god vinst. Det finns inget som tyder på att händelsen hade någon betydelse för ordningsföljden.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer