Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tillbakablick: Familjedag med publikrekord på Göteborg Galopp

21 december 2016

Göteborg Galopp kunde knappast fått en bättre säsongspremiär 2016. Inte mindre än 4 400 personer besökte banan, som varvade de tio löpningarna med festliga artistuppträdanden och en lång rad aktiviteter för hela familjen.

Den 23 maj i år anordnades en oerhört lyckad familjedag på Göteborg Galopp. Långt innan hästarna cantrade till start i söndagens första löpning ringlade en lång kö utanför entrén på Göteborg Galopp. En liknande publiktillströmning har banan knappast haft sedan den stora premiärdagen 2002. Publikområdet fylldes sakta men säkert och när gruppen Panetoz drog igång sin scenshow rådde det närmast festivalstämning på banan. Panetoz showade friskt och fick igång publiken. Enligt uppgift sågs flera jockeys jazza loss i publikhavet. Panetoz skrev, efter avslutat uppträdande, autografer och såg till att alla som ville fick deras signatur.

lollo och bernie loppan elin tunmar christopher roberts
Loppan och Engla Tunmar vann shettisloppet på Göteborgs familjedag. Här får hon pris av Lollo och Bernie.

 

En riktig folkfest alltså och barnfamiljerna hade fullt upp under dagen då det förutom Panetoz och de tio ordinarie loppen även bjöds på fyra välfyllda ponnylopp med ekipage från Malmö, Stockholm och Göteborg. Dessutom underhöll Vings populära maskotar, giraffen Lollo och björnen Bernie, de många barn som besökte banan denna soliga försommardag med dansshow och kramkalas. Den yngsta generationen roade sig även med hoppborgar, agility, ponnyridning och ansiktsmålning.

På den sportsliga sidan var dagens huvudlöpningar Diana Trial och Classic Trial där treåringarna genrepade inför de klassiska treårsloppen. Classic Trial vanns av Einar Nagell Erichsens Ruler Of Course som tränas av Niels Petersen och som reds till seger av Per Anders Gråberg. Storfavoriten Ruler Of Course hade spenderat vintern i Dubai och motsvarade alltså spelarnas förväntningar här.

Miss Vordingborg
Miss Vordingborg vann Diana Trial och fick därefter en klassisk seger då hon vann Mowerinalöpning på Klampenborg

 

Bäst i Diana Trial var Birte Müllertz och Hilmer Petersens Miss Vordingborg från Sören Jensens stall. Miss Vordingborg, som reds till seger av Elione Chaves, gick efter den här segern direkt till danska Mowerinalöpning på Klampenborg där hon vann och fick därmed med sig en klassisk seger under året.

Sammanfattningsvis en fest- och fartfylld dag och det är nog många som längtar till nästa års familjedag. Vik söndagen den 21 maj då vi återigen slår upp portarna för en fullspäckad familjedag på Göteborg Galopp!

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Nu är det snart dags att kora Årets hästar 2025! Här kan du läsa om vilka som är nominerade i varje kategori. Vinnarna avslöjas på Galoppgalan i Malmö den 7 februari. Läs mer

Tomterace TOP
Tomterace TOP

Efter ett långt och händelserikt galoppår har vi på söndag kommit fram till årets sista tävlingsdag i Sverige. Trots det är några championstrider fortfarande inte avgjorda. Tobias Hellgren reser till Paris med stallstjärnan Ajas och så uppmärksammar vi att det äntligen blev Europeisk seger i Japan Cup. Läs mer