Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Till topps även i norska galoppderbyt

28 juni 2013

Det b-l-e-v en derbydubbel för Fredrik Johansson och Without Fear. Den svenske jockeyn och den norsktränade hästen vann svenskt galoppderby för två veckor sedan - och på söndagen bar det "till topps" också i den norska motsvarigheten.

Without Fear
Tränarnestor Arnfinn Lund ger Without Fear en puss efter triumfen i Norskt Derby. Foto: hesteguiden.com

Without Fear och Fredrik Johansson höll för favorittrycket och bärgade förstapriset 550 000 norska kronor i söndagens norska galoppderbyt på Övrevoll.

Detta efter en spännande duell med andrahandsfavoriten Manchester och Per-Anders Gråberg i slutdelen av loppet.

Segern blev ändå enkelt till slut. Fredrik Johansson kunde följa Per-Anders Gråbergs häst i hasorna in i det längsta och Without Fear var med på allt hans jockey begärde när han veks ut till attack.

- Jag fick fria händer att göra vad jag ville och ville helst följa Manchester eftersom jag visste att jag hade en speedigare häst. Han är lite speciell när han kommer först, springer och tittar och ville bryta. Men han är ärlig och går ända in i mål. Den här hästen kan vi få roligt med i framtiden, sade Fredrik Johansson.

Manchester och Per-Anders Gråberg höll till andrapriset och var en bit före de övriga i mål.

Tredje "derbydubbeln"

Det här var tredje gången toppjockeyn Fredrik Johansson vann den så kallade derbydubbeln. Alltså segrade i svenska och norska derbyt med samma häst.

1999 och 2007 gjorde han samma sak med Valley Chapel och Appel Au Maitre.

Norske galoppnestorn Arnfinn Lund tränar Without Fear. 75-åringen menade att söndagen på Övrevoll var hans största dag som tränare.

I loppet innan derbyt hade nämligen Arnfinn Lunds sto Entangle segrat i Marit Sveas Minneslopp med 800 000 kronor till vinnaren.

- Jag har tagit många segrar genom åren men att få vinna två sådana här lopp samma dag är det största jag varit med om, sade galoppnestorn.

Mikael Wikner, Kanal 75

 

Från den norska Derbydagen noterar vi även att:
 

- Fredrik Johansson tog ytterligare två storloppssegrar. I Skandinaviskt Mästerskap för tvååringar lotsade han svenskuppfödde Vainqueur först över linjen och i Listedlöpningen Erik O Steens Memorial gjorde han inga misstag ombord på stoet La Zona. Båda hästarna ägs av Stall Perlen och tränas av Wido Neuroth.

- Francisco Castro-tränade Elusive Time infriade favoritskapet i Derby Milen, den kortare varianten av Norsk Derby. Under Elione Chaves avgjorde irlandsimporten med ett huvud före Norwegian Reward och kunde lägga 100 000 norska kronor till sitt vinstkonto.

- Svenske Henrik Engblom lotsade häckstjärnan Omoto Sando först över mållinjen i dagens inledande Bærum Kommunes Hekkeløp. Omoto Sando är stallkamrat med derbyvinnaren Without Fear och har dessutom samma ägare; Stall Bonne Nuit.

- Mette Kjelsli tog hem amatörlöpningen Ladies Cup i sadeln på norsktränade men svenskägda och svenskuppfödda Explosive Hill.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer