Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-DvqzC3T-X2 EricaLittle Caitlyn och Svea i vinnarcirkeln.jpg

EricaLittle Caitlyn och Svea Lindersson Hagberg i vinnarcirkeln tillsammans med teamet. Glada representanter från Bålsta IK förgyllde ponnygaloppen denna dag.

Tävlingsreferat ponnygalopp: Underbar dag tillsammans 21 maj

26 maj 2022 12:42

Bro Park stod som värd för tredje gången i år och det var inte vilken dag som helst utan den samarrangerades av Svensk Galopp, Stockholms Galoppsällskap och Bålsta IK som fyller 40 år. Som en del i klubbens jubileumsfirande så återknöt man till klubbens historia där det ordnades lopp på travbanan i Skörby i Bålsta. Förutom fem spännande och välridna ponnylopp så var det löpartävlingar för alla åldrar under det kreativa och spännande namnet "Galoppet". Dagen var välbesökt och alla kunde prova på den mekaniska galopphästen ”Plastic Wonder”, kulstötning, ponnyridning och vara med i ett prisfyllt lotteri – många barn var det också som galihoppade sig igenom käpphästbanan. Dirttrackbanan karakteriserades som god, vädret får godkänt och var lämpligt för löpartävlingar. Anna Fischer var prisutdelare.

Dagens tävlingar sponsrades av Triton.

I varje lopp delades pris ut till Bäst Gjorda Ponny och representanter från Bålsta IK fick äran att utse vinnarna och gav respektive ekipage en goodiebag. Vinnarna blev:

Lopp 1 Moritz v Tobbenhof Ida Lindersson Hagberg

Lopp 2 Sessa Bo Linnea Östlund

Lopp 3 Corina Inna Smedberg

Lopp 4 Hercules Clara Dhakal

Lopp 5 Munsboro Go Cart Klara Appeltoft

Lopp 1: Tritonlöpning kat. A

Loppet reds över den ovanliga sprinterdistansen 300 meter och det gick undan. Snabbast från start var 1 Delux och Adriana Lopera tillsammans med 4 Chili Peppar och Moa Fägerhall. 8 Marion Af Sten och Ella Forsmark går dock inte att vinna över för dagen utan ekipaget levererade en spurt av bästa märke och vann igen. Tvåa blev kämpen Chili Peppar som under Moa Fägerhall återigen gjorde det jättebra. Delux och Adriana fick ge allt för att hålla undan till tredjeplatsen mot ettrigt spurtande Kevin och Siri Karlberg.

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-CLN6tNX-X2 Marion af Sten och Ella.jpg

Marion af Sten och Ella Forsmark segrade i dagens första lopp.

Lopp 2: Tritonlöpning med JK-Cup kat. D

Till ledningen pep 4 T.J och Mikaela Erneholm som visade upp startkatapultegenskaper när de spetsade före stallkamraten 1 Kingston 27 och Aline Jigrud. Fältet var jämnt packat 600 meter kvar, men då kastade Josefina Bonow loss med 3 She´s A Superstar som svarade för en mäktig svepning av fältet. Det blev dock ingen promenad i parken för ekipaget då snabba 2 Sessa Bo under Linnea Östlund tog upp jakten och det blev spännande hela vägen in mot mål. Josefina och She´s A Superstar höll dock undan till seger före just Sessa Bo och Linnea. Bakom duon blev det en häftig upploppskamp i publikens smak om tredjeplatsen mellan Kingston 27 under Aline och T.J tillsammans med Mikaela. Ingen ville ge sig, men Aline och Kingston 27 blev till slut trea. Loppet ingick i Jockeyklubben Cup.

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-zjPhfsK-X2 Shes a Superstar och Josefina huvudbild.jpg

En fin stilstudie på vinnarna i kategori D – She´s a Superstar och Josefina Bonow

Lopp 3: Tritonlöpning kat. C

Snabbast ut var 1 Little Spirit under Annie Johansson och 4 Carpaccio C.J tillsammans med Ashley Dale. Efter ett litet tag så var spetsstriden avgjord och Little Spirit och Annie tog hand om ledningen för att därefter dryga ut avståndet till övriga hela vägen till mål. Det blev till slut en överlägsen seger. Carpaccio C.J och Ashley höll fint till andraplatsen. Trea blev 3 Kiltown Sienna som under Manda Olsson gjorde allt vad de kunde för att bli tvåa, men det räckte inte hela vägen. Det var roligt att se Ashleys och Mandas fina och välbalanserade ridning ända in i mål.

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-Mv6DzJc-X2 Little Spirit och Annie.jpg

Annie Johansson ombord på flygmaskinen Little Spirit på väg mot seger i kategori C.

Lopp 4: Tritonlöpning kat. A avd. B

Mycket rapp från start var 1 I am Lovely och Cornelia Lejon och de tog ledningen direkt. I mitten av banan tog dock 6 Bradstone Matrix under Inna Smedberg ganska snabbt över ledningen och det rutinerade och snabba ekipaget kom därefter inte att släppa någon i närheten när man tog en snygg seger. Tvåa blev ettrigt spurtande 8 Amarant Filur och Julie Laurent som närmade sig hela vägen mot mållinjen. 3 Danstorps Manolito tillsammans med Mira Karlberg gick starkt hela vägen invändigt och blev trea. Ett mycket sevärt lopp över 300 meter!

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-rKP4MNx-X2 Bradstone Matrix och Inna.jpg

Inna Smedberg och Bradstone Matrix gjorde allt rätt i dagens fjärde lopp och de övertygade stort.

Lopp 5: Tritonlöpning kat. B

I dagens sista lopp gjorde 2 Erica LittleCaitlyn och Svea Lindersson Hagberg en väldigt stark prestation och ledde loppet från start till mål. 5 Secret Ballerina kan man alltid lita på och under duktiga Aline Jigrud spurtade de starkt till andraplatsen. Klara Appeltoft och 1 Munsboro Go Cart blev inte bara bäst gjorda häst utan slutade också trea bakom två starka motståndare.

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-J7Cr9Kc-X2 EricaLittleCaitlyn och Svea.jpg

Vilken härlig bild på Svea Lindersson Hagberg som varsamt och berömmande stryker duktiga EricaLittleCaitlyn. Ekipaget gjorde en stark insats och segrade i dagens sista och femte lopp.

Noteringar galoppdomstolen

Lopp 3

Starter i samråd med Galoppdomstolen beslöt att stryka Corina efter att ha galopperat två varv runt banan innan start.

Noteringar galoppdomstolen

Lopp 3

Starter i samråd med Galoppdomstolen beslöt att stryka Corina efter att ha galopperat två varv runt banan innan start.

Svensk Ponnygalopp vill tacka våra sponsorer, samarbetspartners och önska fortsatt lycka till med säsongen!

Vi vill rikta ett stort tack till vår sponsor Peder Pråhl (Triton) för ditt stora engagemang i ponnygaloppen, till Bålsta IK:s alla engagerade funktionärer, aktiva, föräldrar och publik, till Stockholms Galoppsällskap för alla insatser, till Bålsta Ridskola för ponnyridningen och till samtliga som gjorde denna jubileumsdag till en dag att minnas.

Här finner du lopprepriser: Lopparkiv 21 maj

Hela sändningen för dig som vill se allt: Sändning 21 maj

Samtliga vinnarbilder: Vinnarbilder 21 maj

Fullständigt resultat: Resultat 21 maj

Jockeyklubben Cup 2022: Ställningen i Jockeyklubben Cup 2022

Här hittar du resultat med mera från löpartävlingarna: Galoppet 2022

Nästa tävlingsdag är den 29 maj på Göteborg Galopp med JK-Cup. Se tävlingsdagens sida i kalendariet.

Lycka till alla deltagare!

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer